ARCHIWUM

Nasz sojusznik, sympatyczna Pani J. wykazała się wielkim zaangażowaniem i założyła specjalny profil na facebooku z galerią zdjęć krakowskich bazgrołów i mowy nienawiści.
Profil nazywa się “Pseudokibice brzydko rysują”:

Zachęcamy do odwiedzenia strony, polubienia jej oraz włączenia się do akcji zorganizowanej przez Pomysłodawczynię i Pogromców Bazgrołów, polegającej na zgłaszaniu Straży Miejskiej powstania nielegalnych napisów na krakowskich budynkach, garażach, murach.

Zgłoszenia można wysyłać pocztą elektroniczną na adres Straży Miejskiej:
graffiti@strazmiejska
lub pod numerem telefonu: 986

Na stronie internetowej Straży Miejskiej znajduje się specjalny poradnik dla zgłaszających.

http://www.strazmiejska.krakow.pl/smmk/pl/czysty-krakow.html

Zgłaszajcie przypadki wandalizmu Policji: numer telefonu: 997

Warto do zgłoszenia dodać fotki.

Apelujcie do zarządców budynków (spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, szkół) o pilne zadbanie o elewacje i usunięcie z nich mowy nienawiści i wulgaryzmów.

Powiedźmy głośne NIE wandalom i obszczymurkom. Niech sobie malują na kartce, koszulce, zrobią tatuaż.
Nie bądźmy obojętni na akty niszczenia Miasta. Przywróćmy estetyczny wygląd naszym ulicom i osiedlom.

DO DZIEŁA!!!

Panią J., założycielkę profilu “Pseudokibice brzydko rysują” przyjmujemy do grona Pogromców Bazgrołów. Bijemy Pani brawo i dziękujemy za udział w akcji ratowania Krakowa przed dewastacją bazgrołami!!!

———————————————————————————————– 26.01.2015 —————-

Pogromców Bazgrołów w mediach

———————————————————————————————– 22.01.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów w Gazecie Wyborczej

W Gazecie Wyborczej (21.1.2015) opublikowano wywiad z Pogromcami Bazgrołów. Mówiliśmy o przygotowaniach do realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego Pogromców Bazgrołów, planach dotyczących ochrony Krakowa przed bazgrołami na rok 2015, polityce Miasta wobec zjawiska dewastacji wspólnej przestrzeni publicznej.

gw

———————————————————————————————– 21.01.2015 —————-

Historia poszukiwania i odnalezienia Pani Moniki…

Gazeta Wyborcza opisała przygodę Pani Moniki, która zgłosiła akty wandalizmu Straży Miejskiej. Pani Monika powiedziała strażnikowi, że antysemickie napisy na jej osiedlu ją denerwują, bo jest Żydówką. Na co dyżurny odpowiedział, że jak ona jest Żydówką, to on jest muzułmaninem… Bez względu na niefortunną rozmowę ze strażnikiem, Pani Monice należą się wyrazy uznania.

więcej w Gazecie Wyborczej…

wyborcza

love

Pogromcy Bazgrołów odnaleźli Panią Monikę na Rynku Głównym w Krakowie na rogu ulicy Sławkowskiej 20 stycznia 2015. Kupiliśmy kwiaty i podziękowaliśmy w imieniu społeczeństwa za niezłomną postawę.

Pismo rzecznika Straży Miejskiej Marka Anioła wyjaśniające sprawę Pani Moniki:

W czwartek 15 stycznia br. dyżurny Straży Miejskiej odebrał zgłoszenie od mieszkanki Olszy pani Moniki, które dotyczyło antysemickich napisów przy ulicy Wileńskiej.

Dyżurny przyjął zgłoszenie i wysłał na miejsce patrol (informację taką przekazał pani Monice). Strażnicy sporządzili dokumentację fotograficzną i notatkę, po czym pojawili się u zarządców budynków. Ci obiecali, że w najbliższych dniach napisy zostaną usunięte.
W trakcie rozmowy dyżurny dyskutował z panią Moniką na temat znaczenia wymalowanych na blokach symboli – Gwiazdy Dawida oraz swastyki. Odmiennie interpretowali ich znaczenie.

Komendant Adam Młot wydał polecenie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. Po jego zakończeniu komendant podejmie stosowne decyzje. Jednak nie pozostawia w tej sprawie żadnych wątpliwości. – Dyżurny ma przyjąć zgłoszenie i przekazać je do realizacji, a nie komentować i dyskutować z mieszkańcem – mówi jednoznacznie Adam Młot.

Odpowiedź Pogromców Bazgrołów

Informujemy że Adam Młot jest gorliwym sprzymierzeńcem naszej “pogromcowej” społeczności. Kilka miesięcy temu ofiarował na cele akcji Pogromców Bazgrołów 100 litrów emulsji do zamalowywania miejskich bohomazów.
Wydał na to PRYWATNE PIENIĄDZE.
Być może nie do wszystkich pracowników Straży ta informacja dotarła…
Teraz każdy będzie wiedział, że likwidacja mowy nienawiści jest traktowana przez Komendanta bardzo poważnie.

———————————————————————————————– 13.01.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów z dumą ogłaszają:

W ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się z Panem Józefem Lassotą, Posłem na Sejm RP.
Pan Poseł wyraził pełne poparcie dla idei ograniczenia zjawiska mowy nienawiści i niszczenia polskich miast bazgrołami. Zadeklarował też podjęcie prac, których celem jest skierowanie do polskiego Parlamentu projektu proponowanych przez nas zmian przepisów w zakresie ścigania i karania sprawców miejskiego wandalizmu.

Pan Poseł Józef Lassota został właśnie Pogromcą Bazgrołów. Bardzo się cieszymy.


I Wy przyłączcie się do inicjatywy Pogromców Bazgrołów!!!

———————————————————————————————– 13.01.2015 —————-

Pogromcy Bazgrałów mają zaszczyt przedstawić porozumienie
w sprawie współpracy zawarte pomiędzy
Stowarzyszeniem Zarządców i Administratorów Nieruchomości,
a Pogromcami Bazgrołów.

SKMBT_22314121710350-1

———————————————————————————————– 11.01.2015 ——————

DP Pogromcy Bazgrolow 7 01 14

———————————————————————————————– 07.01.2015 ——————

Pogromcy Bazgrołów z radością informują, że nasze szeregi są coraz liczniejsze. Przyłączyło się do nas krakowskie Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości. Otóż kilka dni temu oficjalnie nawiązaliśmy współpracę z wymienionym Stowarzyszeniem, którego Prezesem jest Pan Jarosław Gołuszka, a Wiceprezesem Pan Piotr Przybylski.
Współpraca ta będzie polegała na wspólnym podejmowaniu działań w celu poprawy estetyki i wizerunku Miasta poprzez likwidację nielegalnych napisów i wulgarnych znaków graficznych szpecących elewacje Krakowa, organizację pikników sąsiedzkich połączonych z zamalowywaniem bazgrołów, zbiórki farb, tworzenie murali.

———————————————————————————————– 28.12.2014 ——————

Pogromcy Bazgrołów informują z radością, że w nasze szeregi wstąpił Jan Janczykowski, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Pan Konserwator zadeklarował wsparcie przy uzyskiwaniu niezbędnych zgód
i pozwoleń na usuwanie bazgrołów z krakowskich zabytków oraz wyznaczył pracownika swojego Urzędu, który będzie z nami w stałym kontakcie. Poniżej zamieszczamy zdjęcie z nowym Pogromcą Bazgrołów (w środku)

10882800_10203347173142626_315182415_o

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów z radością informują:


Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 z krakowskich Bronowic, zainspirowany przez Pogromców Bazgrołów, przeprowadził wzorcową akcję zbiórki farb, które posłużą do zamalowania bazgrołów. Akcją kierowała Pani mgr Annę Iwaniec.
Uczniowie Szkoły przeprowadzili swoją akcję pod hasłem „Kup babeczkę i zostań Pogromcą Bazgrołów”. Upiekli pyszne babeczki – mufinki, które sprzedali podczas kiermaszu. Za pieniądze ze sprzedaży muffinek kupiono 30 litrów farby elewacyjnej. W sumie, podczas akcji, uzyskano 45 l farby do zamalowywania bohomazów, które zostały przekazane Pogromcom Bazgrołów.Szkoła poinformowała nas, że następną zbiórkę farb planują w okolicach maja a potem w październiku 2015 r.
W każdej szkolnej klasie zawisł także plakat z informacją o akcji “ I Ty zostań Pogromcą Bazgrołów”.Dyrekcji ZSO nr 7, Pani mgr Annie Iwaniec i Uczniom Szkoły serdecznie gratulujemy pomysłu i dziękujemy za zaangażowanie w akcję Pogromców Bazgrołów.Jednocześnie, w uznaniu zasług na rzecz ograniczenia zjawiska mowy nienawiści i niszczenia Miasta bazgrołami, nadajemy Uczestnikom akcji miano „Pogromców Bazgrołów”.Poniżej zamieszczamy zdjęcie Pogromców Bazgrołów z ZSO nr 7.Brawo!!!
10818934_10203288075545223_256505000_n
————————————————————————————————————————————
O Pogromcach Bazgrołów i “uratowanej” przez Miasto komunalnej przychodni zdrowia przy ul. Lenartowicza 14 w Krakowie pisze Radio Kraków. Dziękujemy red. Maciejowi Skowronkowi za przygotowanie materiału.
rk
————————————————————————————————————————————

Jesienny Chart,
czyli Ogólnopolskie Spotkania Ludzi Wolnych Zawodów,
odbędzie się pod koniec listopada.

Imprezę wymyślił dziennikarz Telewizji Kraków Wojciech Mróz w czasie rejsu dziennikarzy żaglowcem “Dar Młodzieży” do Kopenhagi. Przez pierwsze kilka lat impreza miała w nazwie hasło “Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Wieloboju Nieobliczalnie Morderczym”. Z czasem rozrosła się o uczestników innych profesji. Dziś “Jesienny Chart” ma podtytuł “Ogólnopolskie Spotkania Ludzi Wolnych Zawodów”. Co roku jesienią zjeżdżają się do Zakopanego muzycy, artyści, aktorzy, pisarze i dziennikarze. W tym roku Pogromcy Bazgrołów wygłoszą referat, pt.: “Czym różnią się Pogromcy Bazgrołów od pogromców duchów i pogrobowców Moczara…”.

więcej…

————————————————————————————————————————————

Wywiad udzielony przez Pogromców Bazgrołów w sprawie akcji zamalowywania krakowskich bohomazów

wyborcza pogromcy bazgrołów

————————————————————————————————————————————

Podziękowania Pogromców Bazgrołów za głosy w Budżecie Obywatelskim.

W 2015 roku wydamy 400 000 zł !!! na likwidację krakowskich bohomazów….hurrrraaa…

————————————————————————————————————————————

gazeta radni

Pogromcy Bazgrołów informują, że młodzi samorządowcy zaprosili do szlachetnej rywalizacji wszystkich kandydatów startujących w krakowskich wyborach samorządowych.
Grupa młodych mężczyzn uzbrojonych w wałki i pędzle postanowiła zlikwidować bazgroły na elewacji budynku przy al. Słowackiego 58 w Krakowie.
Swoim zachowaniem prowokują do działania pozostałych kandydatów, licząc na to, że gdyby wszyscy odpowiedzieli na ich apel, z budynków zniknęło by ponad 2 000 bohomazów.

Są różne powody i okazje aby zrobić coś dobrego. Od miesięcy zachęcamy krakowian aby nas naśladowali albowiem jest nas garstka a bazgrołów całe hektary. Od początku namawiamy do buntu mieszkańców osiedli przeciwko zawłaszczaniu przestrzeni publicznej przez Obszcymurków ze sprejami. Zwracamy uwagę na to że każdy z nas jest w małej części gospodarzem swojej kładki schodowej, skweru czy tynku na sklepie do którego wysyłamy dzieci po chleb. Dlatego cieszy nas to że pokrywanie milczeniem farby bohomazów wkroczyło do kampanii wyborczej. To właśnie radni w waszym imieniu w przyszłości zadecydują czy znajdą się pieniądze na farby i pędzle którymi dobrzy ludzie zamalują wulgaryzmy na bloku, szkole czy ogrodzeniu.

Liczymy na to, że tego typu działania na stałe wejdą do repertuaru dobrych praktyk radnych, także po wyborach.

gazeta wyborcza radni

————————————————————————————————————————————

Sto Wandalom-Stop Bohomazom

Pogromcy Bazgrołów informują, że nasi Sojusznicy w walce ze zjawiskiem niszczenia Miasta bazgrołami zmienili nazwę i logo na “Sto Wandalom-Stop Bohomazom” (wcześniej “Stop Wandalom-Stop graffiti”).
Pogromcy Bazgrołów i „Stop Wandalom-Stop Bohomazom” podzielają pogląd, iż graffiti” to często sztuka, czasem również nielegalna, ale zawierająca w sobie element piękna, estetykę, ideę lub przesłanie. Należy zatem jednoznacznie i wyraźnie rozróżniać Artystę, twórcę graffiti i obszczymurka, niszczącego budynki i budowle bezsensownymi, wulgarnymi, rasistowskimi napisami i rysunkami.
Naszym zdaniem „graffiti” to często sztuka, również nielegalna, ale zawierająca w sobie element piękna, estetykę, ideę lub przesłanie. Twórca graffiti bywa zatem często artystą. Dlatego zdecydowaliśmy się zmienić nazwę profilu na „Stop Wandalom – Stop Bohomazom”.
Chcemy dokonać wyraźnego rozróżnienia jakościowego między artystą a wandalem, dlatego proponujemy, aby w miejsce „pseudografficiarza” wprowadzić na stałe pojęcie „obszczymurka”, który ze względu na treści zamieszczane na elewacji, powinien być dodatkowo stygmatyzowany.

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów dziękują za wsparcie. Zapraszamy profesora do naszego grona.

Profesor Janusz Majcherek: – Z elewacji krakowskich budynków powinny zniknąć wszelkie bazgroły. Kraków ma być miastem pięknym i reprezentacyjnym, ale nim nie będzie, jeśli kamienice będą wyglądały tak, jak obecnie wyglądają budynki przy Alejach Trzech Wieszczów. Najważniejszą cechą, za jaką kochamy Kraków, jest jego piękno, a ono przykryte jest często bazgrołami. Uważam, że problem estetyki miasta to nie tylko wspomniane rysunki na murach, zwracam uwagę na konieczność renowacji budynków znajdujących się poza obrębem Plant, bo te są zaniedbane, zniszczone i wołają o remont. Miasto powinno zachęcać, kijem lub marchewką, by właściciele prywatnych obiektów chcieli takie remonty przeprowadzać.

Informujemy że profesor Janusz Majcherek otrzymał od Pogromców Bazgrołów tytuł “Honorowego Pogromcy Bazgrołów”… W chwilę później zadeklarował czynny udział z wałkiem w ręku w zamalowywaniu krakowskich elewacji. Chwała MU !!!

więcej…

majche

————————————————————————————————————————————

Mural pt. Romano Wes- Cygański Las

Pogromcy Bazgrołów informują, że na zaproszenie Pani Anny Mirgi, przedstawicielki społeczności romskiej w Krakowie, uczestniczyliśmy (19.10.2014r.) w akcji tworzenia na elewacji Szkoły Podstawowej nr 80, na os. Na Skarpie 8 w Krakowie, muralu pt. Romano Wes- Cygański Las.
Mural wykonali artyści: Krzysztof Gil, Artur Wabik i Marcin Tas.

Fantastyczne smoki oraz kwiaty na muralu, to motywy zaczerpnięte z bogatej romskiej tradycji, opartej na idei wolności i wędrówki.

Organizatorem akcji było Romskie Stowarzyszenie Oświatowe HARANGOS oraz fundacja OPEN SOCIETY FOUDATIONS.

Elementem przedsięwzięcia były także warsztaty plastyczne dla dzieci, które poprowadziła Pani Małgorzata Mirga -Tas. W ramach warsztatów dzieci, przy wsparciu opiekunów, wykonały z tektury pięknie malowany romski tabor. Jeden z wozów własnoręcznie wykonała Pani Ania, przedstawicielka Pogromców Bazgrołów.

Organizatorzy przedsięwzięcia przygotowali dla uczestników łakocie i napoje, w tym herbatę z jabłkami. Pycha!

Dodatkowo nawiązaliśmy współpracę z Panią Anną Czerwińską, Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 80 w Nowej Hucie. O szczegółach napiszemy w najbliższym czasie

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów informują, że w najbliższy weekend Kraków wzbogaci się o kolejny mural pt. Romano Wes- Cygański Las.

Organizatorem akcji jest Romskie Stowarzyszenie Oświatowe HARANGOS oraz fundacja OPEN SOCIETY FOUDATIONS.

W dniu 19 października (niedziela) o godz. 11.30, w Szkole Podstawowej nr 80 na os. Na Skarpie 8 w Krakowie odbędą się warsztaty plastyczne połączone z wykonaniem muralu na elewacji budynku Szkoły. Zbiórka uczestników w szkolnej świetlicy!

Fantastyczne smoki oraz kwiaty, stanowiące elementy projektu muralu, to motywy zaczerpnięte z bogatej romskiej tradycji, opartej na idei wolności i wędrówki.

Zapraszamy do udziału w tym ważnym wydarzeniu, bo Sztuka to najszlachetniejsze świadectwo człowieczeństwa, źródło rzeczy pięknych, mądrych i dobrych.

Poniżej przedstawiamy zaproszenie, które otrzymaliśmy od Pani Ani Mirgi, inicjatorki akcji.

zaproszenie-mural-web

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów informują, że nasza inicjatywa walki z bazgrołami zajęła drugie miejsce w cotygodniowym plebiscycie Radia Kraków na największy miejski “Wyczyn”.
Pogromcy otrzymali 41% oddanych przez słuchaczy Radia głosów, zaraz po Pani Weronice Duda, której projekt zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji krakowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Dziękujemy za Wasze wsparcie. Zapraszamy Wszystkich do włączenia się do akcji Pogromców Bazgrołów. Zachęcamy Was do wzięcia odpowiedzialności za wygląd Miasta. Wspólnie dajmy odpór szpecącej Kraków mowie nienawiści i zjawisku niszczenia przestrzeni publicznej.

Zachęcamy też do udziału w zbiórce farb po remontach. Farby można przekazać do krakowskiej Lamusowni MPO przy ul. Nowohuckiej. Zostaną one wykorzystane przy kolejnych akcjach zamalowywania bazgrołów.

Poniżej publikujemy link do informacji o plebiscycie:
rk

————————————————————————————————————————————

Podczas obrad 117 Sesji Rady Miasta Krakowa, Władze Miasta przegłosowały rezolucję Pogromców Bazgrołów.
Radni jednogłośnie poparli naszą inicjatywę
za 37:0 przeciw

Rezolucja dotyczyła koniecznych zmian w polskim prawie wobec ścigania i karania sprawców aktów wandalizmu.

W dyskusji nad rezolucją zabrał głos Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Poparł naszą inicjatywę i zachęcał do głosowania ZA.
Rezolucja zawiera apel do wszystkich Miast Metropolitalnych, posłów,senatorów i Rządu RP. Informujemy że pismo o podobnej treści Pogromcy Bazgrołów skierowali do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Pragniemy utworzyć koalicję Polskich Miast zmierzającą do ograniczenia zjawiska dewastacji przestrzeni publicznej przez hordy Obszczymurków tryskającymi sprejami na elewacje, zanieczyszczając Miasto fekaliami słownymi, mową nienawiści i pospolitymi bzdurami.

Podczas Sesji Pogromcy Bazgrołów przedstawiali stan krakowskich elewacji po ataku miejscowych Obszczymurków. Aleksander Miszalski, przygotował prezentację, a Waldemar Domański rzeczowo referował istotę projektu. Anna Dunajska przygotowała fotorelację z tego wydarzenia.

Pismo Pogromców Bazgrołów do Prezydenta Krakowa – prof. Jacka Majchrowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta – Bogusława Kośmidera

avatar pismo

Odpowiedź Władz Miasta:

avatar pismoBK

wd fb

————————————————————————————————————————————

Dzisiaj (8.10) o godzinie 9:45 przed krakowskim magistratem Pogromcy Bazgrołów otrzymali w darze od komendanta Straży Miejskiej Adama Młota 60 litrów farby elewacyjnej. Przybyli również pracownicy z Leroy Merlin “Bonarka” którzy w imieniu dyrektora Grzegorza Tokarza ofiarowali nam 100 litrów emulsji. Pogromcy również dali co nieco przynosząc kilka napoczętych puszek. Wiwat!

————————————————————————————————————————————

Obywatelki i Obywatele!!! Głosujcie na Pogromców Bazgrołów
(projekt nr 51)

10703551_305962026261501_8992288121160513089_n

Głosujcie na Pogromców Bazgrołów (projekt nr 51)
http://krakow.pl/127762,artykul,glosowanie_on-line.html

Informujemy, że jako aktywna grupa społeczników – Pogromców Bazgrołów, złożyliśmy projekt ogólnomiejski do Budżetu Obywatelskiego, którego celem jest przywrócenie naszemu historycznemu, królewskiemu Miastu estetycznego wyglądu i usunięcie z elewacji krakowskich budynków bezsensownych bazgrołów, wulgarnych rysunków oraz pokrycie mowy nienawiści farbą milczenia.
Gorąco zachęcamy do poparcia naszego projektu. Działając wspólnie mamy szansę na osiągniecie sukcesu, dlatego liczymy na Wasze wsparcie.
Miasto potrzebuje Waszych głosów!!! Zagłosujcie na nasz projekt nr 51 na liście “ZADANIA O CHARAKTERZE OGÓLNOMIEJSKIM” oraz podajcie dalej tę informację.
Głosowanie odbędzie się w dniach od 27 września do 5 października 2014 r. Głosować będzie można na dwa sposoby: przez zakładkę na stronie www.budzet.krakow.pl bądź osobiście w lokalu wyborczym. Wykaz lokali jest na stronie www.budzet.krakow.pl., więcej informacji: http://krakow.pl/budzet/139442,artykul,instrukcja_glosowania_na_zadania_w_ramach_budzetu_obywatelskiegp.html.

PODAJ DALEJ!!!

więcej: https://www.facebook.com/events/709197305830255/

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów z krakowskich Azorów

PG 30 sieprnia 14
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za godną podziwu wytrwałość w walce z paskudnymi napisami na murach.
Dzisiaj (30 sierpnia 2014 r.) wspólnie z mieszkańcami osiedla Azory zamalowaliśmy bazgroły na elewacjach budynków przy ulicy Stachiewicza. Farby, którymi pokryliśmy pseudo graffiti pochodzą z Powszechnej Zbiórki Farb – a więc od Was. Dziękujemy za Wasze wsparcie i udział w akcjach Pogromców Bazgrołów. Tylko Wy możecie zmienić wygląd krakowskich osiedli. Bo jeśli nie Wy to kto???

————————————————————————————————————————————

PIKNIK SĄSIEDZKI

W sobotę 25 kwietnia pod blokiem na ulicy Mackiewicza 23 odbył się Piknik Sąsiedzki, podczas którego tworzono murale Pogromców Bazgrołów. Na uczestników czekały stroje malarskie, farby oraz wałki. Fachową pomoc zapewnili studenci Uniwersytetu Pedagogicznego (Wydział Sztuki) pod czujnym okiem profesora Piotra Jargusza oraz dr. Jacka Pasiecznego. Dla uczestników przygotowano również poczęstunek. Był grill, kiełbaski, woda mineralna, muzyka oraz dobra zabawa.

grupa2

piknik sasiedzki 2015 wyborcza piknik sasiedzki 2015 nasz pradnik piknik sasiedzki 2015 love krakow
piknik sasiedzki 2015naszemiasto

———————————————————————————————– 27.04.2015 —————-

Nowy zespół zadaniowy do spraw ograniczenia bazgrołów już powołany!

Przywrócenie porządku na Alejach Trzech Wieszczów, synchronizacja działań jednostek miejskich oraz skuteczna integracja mieszkańców to najważniejsze założenia kolejnej ofensywy w walce z bazgrołami, które po dzisiejszym posiedzeniu Zespołu Zadaniowego ds. ograniczenia bazgrołów w Krakowie zapowiedział jego przewodniczący – Waldemar Domański.

Podczas posiedzenia Zespołu, Pogromcy Bazgrołów zaproponowali wiele pomysłów na skuteczną walkę z nielegalnym graffiti. – Przede wszystkim chcemy wyjść poza ramy urzędnicze i aktywnie włączyć społeczeństwo we wszystkie nasze działania. W końcu wszyscy jesteśmy częścią Krakowa i tylko w grupie odniesiemy prawdziwy sukces – tłumaczył Waldemar Domański.

Aby tego dokonać, Pogromy Bazgrołów zaplanowali liczne pikniki sąsiedzkie, konkursy, akcje zbierania farb, zajęcia w szkołach, oraz warsztaty wsparte kampanią informacyjną w mediach. Zapowiadają także nawiązanie współpracy z krakowską kurią, a za jej sprawą z parafiami krakowskimi w związku ze Światowymi Dniami Młodzież, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku.

Do najważniejszych bieżących zadań Zespołu należy m.in. przywrócenie schludnego wyglądu Alei Trzech Wieszczów. – Musimy zadbać o tę kluczową krakowską trasę. Z okien samochodów nie widzimy, jak bardzo jest oszpecona bazgrołami, jednak gdy pójdzie się tam na spacer, obraźliwe graffiti razi na każdym kroku – opowiadał Waldemar Domański.

Kolejnym priorytetem Zespołu jest usprawnienie współpracy miejskich jednostek. – Ustalenie, kto za co odpowiada, nie tylko przyspiesza działania i poprawia skuteczność, ale gwarantuje również, że nasze akcje odbiją się szerszym echem w Krakowie – argumentował przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. ograniczenia bazgrołów w Krakowie. Jednocześnie podkreślał, że chęć zaangażowania się w inicjatywę wyrazili już m.in. cykliści oraz seniorzy. – To dowód, że w naszą akcję może zaangażować się każdy. Pracy jest bardzo dużo. Poza zamalowywaniem bohomazów, planujemy również organizację patroli obywatelskich. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewniał Waldemar Domański.

Jak zapowiedział przewodniczący Zespołu, Pogromcy Bazgrołów planują również utworzenie bazy artystów, którzy tworzą graffiti. – Chcemy doprowadzić do nawiązania kontaktu między mieszkańcami, którzy chcieliby ozdobić swoje domy muralami z osobami, które tworzą tego rodzaju sztukę. Musimy wyraźnie rozróżnić graffiti, które jest sztuką, od nienawistnych napisów, które obniżają bezpieczeństwo mieszkańców – wyjaśniał Waldemar Domański.

Przypomnijmy, Zespół Zadaniowy ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti został utworzony w 2012 roku przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W skład Zespołu wchodzą nie tylko przedstawiciele urzędu miasta, miejskich spółek oraz jednostek, ale także m.in. reprezentanci policji oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

pg wyborcza 23 15 pg Magiczny Krakow 23 15 pg tvp 23 15
DZIENNIK POLSKI 230415 pg krakowska 23 15

———————————————————————————————– 22.04.2015 —————-

Piknik Sasiedzki kwiecień 2015 plakat-1Pogromcy Bazgrołów w koalicji z Radą Dzielnicy IV oraz Spółdzielnią Mieszkaniową Prądnik Biały Wschód zapraszają na PIKNIK SĄSIEDZKI. Będziemy tworzyć murale Pogromców Bazgrołów.

Spotykamy się 25 kwietnia o godzinie 10.00 pod blokiem na ulicy Mackiewicza 23. Na uczestników czekają stroje malarskie, farby oraz wałki. Fachową pomoc zapewnią studenci Uniwersytetu Pedagogicznego (Wydział Sztuki) pod czujnym okiem profesora Piotra Jargusza oraz dr. Jacka Pasiecznego. Dla uczestników przygotowaliśmy poczęstunek. Będzie grill, kiełbaski, woda mineralna, muzyka oraz dobra zabawa.

Piknik Sąsiedzki przy ulicy Mackiewicza 23 będzie początkiem serii podobnych imprez w całym Krakowie.

Zamierzamy dzięki podobnym inicjatywom integrować lokalne społeczności, zapraszając mieszkańców do wyjścia na zewnątrz, celem wytworzenia koniecznych i niezbędnych więzi.

Nasze społeczeństwo silnie się atomizuje. Wielu mieszkańców jest zamkniętych w swoich czterech ścianach, tymczasem należy pamiętać ze wśród nas jest mnóstwo miłych ludzi, którzy powinni się ze sobą poznać.

Naszym celem jest ograniczenie groźnego i szkodliwego zjawiska dewastowania krakowskich ulic. Zrób my wszystko co jest w naszej mocy, aby z krakowskich ścian zniknęły bohomazy i bazgroły. Pogromcy Bazgrołów stwarzają okazję do tego, by atmosferze zabawy wspólnej pracy przy tworzeniu murali lub zamalowywaniu bazgrołów nastąpiła integracja mieszkańców bloku lub klatki. Pogromcy Bazgrołów tym samym namawiają Krakowian do wzięcia współodpowiedzialności za najbliższe otoczenie. Zróbmy wszystko, co jest w naszej mocy, aby z krakowskich ścian zniknęły swastyki, gwiazdy Dawida, bluzgi oraz inne bazgroły. Pokryjmy „milczeniem farby” mowę nienawiści. Wspólnie zadbajmy o naszą najbliższą okolicę. Zgłaszajmy akty wandalizmu. Domagajmy się szybkiego usunięcia wszelkich bazgrołów, które pokrywają nasze Miasto.

Przy okazji przypominamy, że w środę 22.04.2015 r. o godzinie 9.00 w siedzibie Krakowskiej Straży Miejskiej przy ulicy dobrego Pasterza 116, odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu zadaniowego do spraw ograniczenia bazgrołów w Krakowie.

Po spotkaniu zespołu serdecznie zapraszamy na briefing prasowy, który odbędzie się o godzinie 11.00.

POGROMCY BAZGROŁÓW POSZUKAJĄ WOLONTARIUSZY

Pogromcy Bazgrołów zapraszają wszystkich wolontariuszy do współpracy podczas zamalowywania szpetnych napisów i innych bazgrołów.

POGROMCY BAZGROŁÓW TWORZĄ WIELKĄ BAZĘ ŚCIAN

Poszukujemy także artystów projektujących murale. Na stronie www umieścimy fotografie ścian do zamalowywania. Proponujemy mariaż tych, którzy chcą mieć piękne ściany z tymi którzy potrafią tego dokonać.

Prosimy artystów o przesyłanie na adres PogromcyBazgrolow@gmail.com portfolio swoich prac. Dzięki temu właściciele krakowskich elewacji zainteresowani muralami będą mogli się z Wami skontaktować.

Zachęcamy także właścicieli spółdzielni i prywatnych administratorów obiektów, do przesyłania fotografii ścian, na których można w przyszłości wykonać mural.

Deklaracja nie jest równoznaczna ze zobowiązaniem do zamalowania elewacji. Zachęcamy do przekazania nam informacji o tym, że dana ściana jest notorycznie niszczona przez miejscowych obszczymurków lub przeciwnie – jest idealnym miejscem dla muralu związanego np. z patronem ulicy, miejscowym bohaterem lub dla rysunku zawierającego artystyczny element ozdobny.

Każde tego rodzaju zgłoszenie będzie konsultowane z właścicielem elewacji, który będzie miał również prawo do wyboru odpowiedniego projektu muralu.

———————————————————————————————– 21.04.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów w Radiu Zet Gold

———————————————————————————————– 20.04.2015 —————-

Brawo Straż Miejska!!! Łapać obszczymurka!!!

Pościg za grafficiarzami w Podgórzu. Wpadli dzięki kamerom.

11011702_922615257758510_6756391528855944958_n
Zamaskowani wandale pod osłoną nocy chcieli zdewastować budynek szkoły przy ulicy Podedworze. Grupę osób w kominiarkach, które rozpoczęły malowanie elewacji budynku, zauważył operator miejskiego monitoringu z podgórskiego oddziału Straży Miejskiej. Na miejsce natychmiast wysłano patrole oraz powiadomiono policję. Na widok podjeżdżających pod szkołę radiowozów sprawcy zaczęli uciekać. W wyniku pościgu przez osiedle udało się ująć jednego z wandali. Drugi, z podejrzanych został obezwładniony po tym, jak wrócił się na miejsce zdarzenia po swojego kompana i zaczął grozić strażnikom miejskim. Obaj mężczyźni zostali przekazani policji.

———————————————————————————————– 20.04.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów w Radiu Kraków opowiadają
o Alejach Trzech Wieszczów!

Kilkanaście dni temu zwróciliśmy się pisemnie do administratorów posesji przy alejach Słowackiego 22 z propozycją zamalowania szpetnych napisów.
Odpowiedziała garstka zarządców… tymczasem mamy kasę i chcemy im pomóc. Będziemy Was informować, co dalej będzie z tymi elewacjami.

Nadsyłanie na nasz adres zdjęcia z opisem i adresami takich kamienic: pogromcybazgrolow@gmail.com

Radio Kraków

———————————————————————————————– 10.04.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów informują:

Nasze działania na rzecz ograniczenia zjawiska niszczenia miast bazgrołami i mową nienawiści zostały zauważone i docenione przez Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii “Otwarta Rzeczpospolita”. Stowarzyszenie zamieściło informację o Pogromcach Bazgrołów na swojej stronie internetowej jako przykład dobrych praktyk.

Bardzo dziękujemy.

Bez tytułu

———————————————————————————————– 10.04.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów informują, że 23 marca br. zaprosiliśmy do współpracy małopolskich polityków.

Zaproszenie Pogromców Bazgrołów-1

LISTA MAŁOPOLSKICH POLITYKÓW, DO KTÓRYCH WYSŁALIŚMY PROPOZYCJĘ WSPÓŁPRACY:

Email-Reply-icon

———————————————————————————————– 23.03.2015 —————-

Konferencja prasowa Waldemara Domańskiego, nowego przewodniczącego Zespołu Zadaniowego ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

PRASA:

Przewodniczacy 230315 MagicznyKrakow Przewodniczacy 230315 nasze miasto Przewodniczacy 230315 wyborczaPrzewodniczacy 230315 tvp
Przewodniczacy 230315 onet

———————————————————————————————– 23.03.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów informują:


Na elewacji kamienicy przy ul. Lenartowicza 14 w Krakowie pojawiły się tabliczki informujące, że ściana jest zabezpieczona powłoką antygraffiti i pilnie strzeżona przez profesjonalną firmę KAMPET, która szybko i tanio usunie wszelakie bazgroły. Umieszczanie tego typu tabliczek jest poza fachowym remontem i powłoką antygraffiti, elementem ochrony budynku przed sprejami. Obszczymurek nam nie groźny! Elewacja budynku, w którym znajdują się przychodnie oraz poradnie zdrowia i Wydział UJ, jest po gruntownym remoncie i pozostaje pod opieką Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie i Konserwatora Zabytków. Cieszy nas zaangażowanie Miasta w ochronę krakowskich kamienic.

10839731_10203946756011823_1325834263_o

photo.php

———————————————————————————————– 17.03.2015 —————-

pb 12 03 15 gazeta wyborcza

pb 12 03 15 love krakow

———————————————————————————————– 12.03.2015 —————-

PB DP 240215

———————————————————————————————– 24.02.2015 —————-

Pogromcy Bazgrolow 19 02 15

———————————————————————————————– 19.02.2015 —————-

pb 170215

———————————————————————————————– 13.02.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów na antenie Super Stacji

———————————————————————————————– 03.02.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów informują


W grudniowym wydaniu ogólnopolskiego miesięcznika “Wspólnota Mieszkaniowa” ukazał się materiał o Pogromcach Bazgrołów.

Artykuł przedstawia ideę Pogromców Bazgrołów, zawiera informację o akcjach powszechnej zbiórki farb, przeprowadzonych piknikach sąsiedzkich połączonych z zamalowywaniem bazgrołów oraz muralu, który powstał na elewacji miejskiej przychodni zdrowia przy ul. Pachońskiego 12, przy udziale Pogromców Bazgrołów, Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały, artystów z Uniwersytetu Pedagogicznego i mieszkańców Dzielnicy.

Bardzo dziękujemy Panu Redaktorowi miesięcznika “Wspólnota Mieszkaniowa”, Zdzisławowi Majewskiemu, za poparcie projektu Pogromców Bazgrołów.

WM12-2014 str 52-53-1

———————————————————————————————– 30.01.2015 —————-

Nasz sojusznik, sympatyczna Pani J. wykazała się wielkim zaangażowaniem i założyła specjalny profil na facebooku z galerią zdjęć krakowskich bazgrołów i mowy nienawiści.
Profil nazywa się “Pseudokibice brzydko rysują”:

Zachęcamy do odwiedzenia strony, polubienia jej oraz włączenia się do akcji zorganizowanej przez Pomysłodawczynię i Pogromców Bazgrołów, polegającej na zgłaszaniu Straży Miejskiej powstania nielegalnych napisów na krakowskich budynkach, garażach, murach.

Zgłoszenia można wysyłać pocztą elektroniczną na adres Straży Miejskiej:
graffiti@strazmiejska
lub pod numerem telefonu: 986

Na stronie internetowej Straży Miejskiej znajduje się specjalny poradnik dla zgłaszających.

http://www.strazmiejska.krakow.pl/smmk/pl/czysty-krakow.html

Zgłaszajcie przypadki wandalizmu Policji: numer telefonu: 997

Warto do zgłoszenia dodać fotki.

Apelujcie do zarządców budynków (spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, szkół) o pilne zadbanie o elewacje i usunięcie z nich mowy nienawiści i wulgaryzmów.

Powiedźmy głośne NIE wandalom i obszczymurkom. Niech sobie malują na kartce, koszulce, zrobią tatuaż.
Nie bądźmy obojętni na akty niszczenia Miasta. Przywróćmy estetyczny wygląd naszym ulicom i osiedlom.

DO DZIEŁA!!!

Panią J., założycielkę profilu “Pseudokibice brzydko rysują” przyjmujemy do grona Pogromców Bazgrołów. Bijemy Pani brawo i dziękujemy za udział w akcji ratowania Krakowa przed dewastacją bazgrołami!!!

———————————————————————————————– 26.01.2015 —————-

Pogromców Bazgrołów w mediach

———————————————————————————————– 22.01.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów w Gazecie Wyborczej

W Gazecie Wyborczej (21.1.2015) opublikowano wywiad z Pogromcami Bazgrołów. Mówiliśmy o przygotowaniach do realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego Pogromców Bazgrołów, planach dotyczących ochrony Krakowa przed bazgrołami na rok 2015, polityce Miasta wobec zjawiska dewastacji wspólnej przestrzeni publicznej.

gw

———————————————————————————————– 21.01.2015 —————-

Historia poszukiwania i odnalezienia Pani Moniki…

Gazeta Wyborcza opisała przygodę Pani Moniki, która zgłosiła akty wandalizmu Straży Miejskiej. Pani Monika powiedziała strażnikowi, że antysemickie napisy na jej osiedlu ją denerwują, bo jest Żydówką. Na co dyżurny odpowiedział, że jak ona jest Żydówką, to on jest muzułmaninem… Bez względu na niefortunną rozmowę ze strażnikiem, Pani Monice należą się wyrazy uznania.

więcej w Gazecie Wyborczej…

wyborcza

love

Pogromcy Bazgrołów odnaleźli Panią Monikę na Rynku Głównym w Krakowie na rogu ulicy Sławkowskiej 20 stycznia 2015. Kupiliśmy kwiaty i podziękowaliśmy w imieniu społeczeństwa za niezłomną postawę.

Pismo rzecznika Straży Miejskiej Marka Anioła wyjaśniające sprawę Pani Moniki:

W czwartek 15 stycznia br. dyżurny Straży Miejskiej odebrał zgłoszenie od mieszkanki Olszy pani Moniki, które dotyczyło antysemickich napisów przy ulicy Wileńskiej.

Dyżurny przyjął zgłoszenie i wysłał na miejsce patrol (informację taką przekazał pani Monice). Strażnicy sporządzili dokumentację fotograficzną i notatkę, po czym pojawili się u zarządców budynków. Ci obiecali, że w najbliższych dniach napisy zostaną usunięte.
W trakcie rozmowy dyżurny dyskutował z panią Moniką na temat znaczenia wymalowanych na blokach symboli – Gwiazdy Dawida oraz swastyki. Odmiennie interpretowali ich znaczenie.

Komendant Adam Młot wydał polecenie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. Po jego zakończeniu komendant podejmie stosowne decyzje. Jednak nie pozostawia w tej sprawie żadnych wątpliwości. – Dyżurny ma przyjąć zgłoszenie i przekazać je do realizacji, a nie komentować i dyskutować z mieszkańcem – mówi jednoznacznie Adam Młot.

Odpowiedź Pogromców Bazgrołów

Informujemy że Adam Młot jest gorliwym sprzymierzeńcem naszej “pogromcowej” społeczności. Kilka miesięcy temu ofiarował na cele akcji Pogromców Bazgrołów 100 litrów emulsji do zamalowywania miejskich bohomazów.
Wydał na to PRYWATNE PIENIĄDZE.
Być może nie do wszystkich pracowników Straży ta informacja dotarła…
Teraz każdy będzie wiedział, że likwidacja mowy nienawiści jest traktowana przez Komendanta bardzo poważnie.

———————————————————————————————– 13.01.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów z dumą ogłaszają:

W ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się z Panem Józefem Lassotą, Posłem na Sejm RP.
Pan Poseł wyraził pełne poparcie dla idei ograniczenia zjawiska mowy nienawiści i niszczenia polskich miast bazgrołami. Zadeklarował też podjęcie prac, których celem jest skierowanie do polskiego Parlamentu projektu proponowanych przez nas zmian przepisów w zakresie ścigania i karania sprawców miejskiego wandalizmu.

Pan Poseł Józef Lassota został właśnie Pogromcą Bazgrołów. Bardzo się cieszymy.


I Wy przyłączcie się do inicjatywy Pogromców Bazgrołów!!!

———————————————————————————————– 13.01.2015 —————-

Pogromcy Bazgrałów mają zaszczyt przedstawić porozumienie
w sprawie współpracy zawarte pomiędzy
Stowarzyszeniem Zarządców i Administratorów Nieruchomości,
a Pogromcami Bazgrołów.

SKMBT_22314121710350-1

———————————————————————————————– 11.01.2015 ——————

DP Pogromcy Bazgrolow 7 01 14

———————————————————————————————– 07.01.2015 ——————

Pogromcy Bazgrołów z radością informują, że nasze szeregi są coraz liczniejsze. Przyłączyło się do nas krakowskie Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości. Otóż kilka dni temu oficjalnie nawiązaliśmy współpracę z wymienionym Stowarzyszeniem, którego Prezesem jest Pan Jarosław Gołuszka, a Wiceprezesem Pan Piotr Przybylski.
Współpraca ta będzie polegała na wspólnym podejmowaniu działań w celu poprawy estetyki i wizerunku Miasta poprzez likwidację nielegalnych napisów i wulgarnych znaków graficznych szpecących elewacje Krakowa, organizację pikników sąsiedzkich połączonych z zamalowywaniem bazgrołów, zbiórki farb, tworzenie murali.

———————————————————————————————– 28.12.2014 ——————

Pogromcy Bazgrołów informują z radością, że w nasze szeregi wstąpił Jan Janczykowski, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Pan Konserwator zadeklarował wsparcie przy uzyskiwaniu niezbędnych zgód
i pozwoleń na usuwanie bazgrołów z krakowskich zabytków oraz wyznaczył pracownika swojego Urzędu, który będzie z nami w stałym kontakcie. Poniżej zamieszczamy zdjęcie z nowym Pogromcą Bazgrołów (w środku)

10882800_10203347173142626_315182415_o

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów z radością informują:


Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 z krakowskich Bronowic, zainspirowany przez Pogromców Bazgrołów, przeprowadził wzorcową akcję zbiórki farb, które posłużą do zamalowania bazgrołów. Akcją kierowała Pani mgr Annę Iwaniec.
Uczniowie Szkoły przeprowadzili swoją akcję pod hasłem „Kup babeczkę i zostań Pogromcą Bazgrołów”. Upiekli pyszne babeczki – mufinki, które sprzedali podczas kiermaszu. Za pieniądze ze sprzedaży muffinek kupiono 30 litrów farby elewacyjnej. W sumie, podczas akcji, uzyskano 45 l farby do zamalowywania bohomazów, które zostały przekazane Pogromcom Bazgrołów.Szkoła poinformowała nas, że następną zbiórkę farb planują w okolicach maja a potem w październiku 2015 r.
W każdej szkolnej klasie zawisł także plakat z informacją o akcji “ I Ty zostań Pogromcą Bazgrołów”.Dyrekcji ZSO nr 7, Pani mgr Annie Iwaniec i Uczniom Szkoły serdecznie gratulujemy pomysłu i dziękujemy za zaangażowanie w akcję Pogromców Bazgrołów.Jednocześnie, w uznaniu zasług na rzecz ograniczenia zjawiska mowy nienawiści i niszczenia Miasta bazgrołami, nadajemy Uczestnikom akcji miano „Pogromców Bazgrołów”.Poniżej zamieszczamy zdjęcie Pogromców Bazgrołów z ZSO nr 7.Brawo!!!
10818934_10203288075545223_256505000_n
————————————————————————————————————————————
O Pogromcach Bazgrołów i “uratowanej” przez Miasto komunalnej przychodni zdrowia przy ul. Lenartowicza 14 w Krakowie pisze Radio Kraków. Dziękujemy red. Maciejowi Skowronkowi za przygotowanie materiału.
rk
————————————————————————————————————————————

Jesienny Chart,
czyli Ogólnopolskie Spotkania Ludzi Wolnych Zawodów,
odbędzie się pod koniec listopada.

Imprezę wymyślił dziennikarz Telewizji Kraków Wojciech Mróz w czasie rejsu dziennikarzy żaglowcem “Dar Młodzieży” do Kopenhagi. Przez pierwsze kilka lat impreza miała w nazwie hasło “Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Wieloboju Nieobliczalnie Morderczym”. Z czasem rozrosła się o uczestników innych profesji. Dziś “Jesienny Chart” ma podtytuł “Ogólnopolskie Spotkania Ludzi Wolnych Zawodów”. Co roku jesienią zjeżdżają się do Zakopanego muzycy, artyści, aktorzy, pisarze i dziennikarze. W tym roku Pogromcy Bazgrołów wygłoszą referat, pt.: “Czym różnią się Pogromcy Bazgrołów od pogromców duchów i pogrobowców Moczara…”.

więcej…

————————————————————————————————————————————

Wywiad udzielony przez Pogromców Bazgrołów w sprawie akcji zamalowywania krakowskich bohomazów

wyborcza pogromcy bazgrołów

————————————————————————————————————————————

Podziękowania Pogromców Bazgrołów za głosy w Budżecie Obywatelskim.

W 2015 roku wydamy 400 000 zł !!! na likwidację krakowskich bohomazów….hurrrraaa…

————————————————————————————————————————————

gazeta radni

Pogromcy Bazgrołów informują, że młodzi samorządowcy zaprosili do szlachetnej rywalizacji wszystkich kandydatów startujących w krakowskich wyborach samorządowych.
Grupa młodych mężczyzn uzbrojonych w wałki i pędzle postanowiła zlikwidować bazgroły na elewacji budynku przy al. Słowackiego 58 w Krakowie.
Swoim zachowaniem prowokują do działania pozostałych kandydatów, licząc na to, że gdyby wszyscy odpowiedzieli na ich apel, z budynków zniknęło by ponad 2 000 bohomazów.

Są różne powody i okazje aby zrobić coś dobrego. Od miesięcy zachęcamy krakowian aby nas naśladowali albowiem jest nas garstka a bazgrołów całe hektary. Od początku namawiamy do buntu mieszkańców osiedli przeciwko zawłaszczaniu przestrzeni publicznej przez Obszcymurków ze sprejami. Zwracamy uwagę na to że każdy z nas jest w małej części gospodarzem swojej kładki schodowej, skweru czy tynku na sklepie do którego wysyłamy dzieci po chleb. Dlatego cieszy nas to że pokrywanie milczeniem farby bohomazów wkroczyło do kampanii wyborczej. To właśnie radni w waszym imieniu w przyszłości zadecydują czy znajdą się pieniądze na farby i pędzle którymi dobrzy ludzie zamalują wulgaryzmy na bloku, szkole czy ogrodzeniu.

Liczymy na to, że tego typu działania na stałe wejdą do repertuaru dobrych praktyk radnych, także po wyborach.

gazeta wyborcza radni

————————————————————————————————————————————

Sto Wandalom-Stop Bohomazom

Pogromcy Bazgrołów informują, że nasi Sojusznicy w walce ze zjawiskiem niszczenia Miasta bazgrołami zmienili nazwę i logo na “Sto Wandalom-Stop Bohomazom” (wcześniej “Stop Wandalom-Stop graffiti”).
Pogromcy Bazgrołów i „Stop Wandalom-Stop Bohomazom” podzielają pogląd, iż graffiti” to często sztuka, czasem również nielegalna, ale zawierająca w sobie element piękna, estetykę, ideę lub przesłanie. Należy zatem jednoznacznie i wyraźnie rozróżniać Artystę, twórcę graffiti i obszczymurka, niszczącego budynki i budowle bezsensownymi, wulgarnymi, rasistowskimi napisami i rysunkami.
Naszym zdaniem „graffiti” to często sztuka, również nielegalna, ale zawierająca w sobie element piękna, estetykę, ideę lub przesłanie. Twórca graffiti bywa zatem często artystą. Dlatego zdecydowaliśmy się zmienić nazwę profilu na „Stop Wandalom – Stop Bohomazom”.
Chcemy dokonać wyraźnego rozróżnienia jakościowego między artystą a wandalem, dlatego proponujemy, aby w miejsce „pseudografficiarza” wprowadzić na stałe pojęcie „obszczymurka”, który ze względu na treści zamieszczane na elewacji, powinien być dodatkowo stygmatyzowany.

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów dziękują za wsparcie. Zapraszamy profesora do naszego grona.

Profesor Janusz Majcherek: – Z elewacji krakowskich budynków powinny zniknąć wszelkie bazgroły. Kraków ma być miastem pięknym i reprezentacyjnym, ale nim nie będzie, jeśli kamienice będą wyglądały tak, jak obecnie wyglądają budynki przy Alejach Trzech Wieszczów. Najważniejszą cechą, za jaką kochamy Kraków, jest jego piękno, a ono przykryte jest często bazgrołami. Uważam, że problem estetyki miasta to nie tylko wspomniane rysunki na murach, zwracam uwagę na konieczność renowacji budynków znajdujących się poza obrębem Plant, bo te są zaniedbane, zniszczone i wołają o remont. Miasto powinno zachęcać, kijem lub marchewką, by właściciele prywatnych obiektów chcieli takie remonty przeprowadzać.

Informujemy że profesor Janusz Majcherek otrzymał od Pogromców Bazgrołów tytuł “Honorowego Pogromcy Bazgrołów”… W chwilę później zadeklarował czynny udział z wałkiem w ręku w zamalowywaniu krakowskich elewacji. Chwała MU !!!

więcej…

majche

————————————————————————————————————————————

Mural pt. Romano Wes- Cygański Las

Pogromcy Bazgrołów informują, że na zaproszenie Pani Anny Mirgi, przedstawicielki społeczności romskiej w Krakowie, uczestniczyliśmy (19.10.2014r.) w akcji tworzenia na elewacji Szkoły Podstawowej nr 80, na os. Na Skarpie 8 w Krakowie, muralu pt. Romano Wes- Cygański Las.
Mural wykonali artyści: Krzysztof Gil, Artur Wabik i Marcin Tas.

Fantastyczne smoki oraz kwiaty na muralu, to motywy zaczerpnięte z bogatej romskiej tradycji, opartej na idei wolności i wędrówki.

Organizatorem akcji było Romskie Stowarzyszenie Oświatowe HARANGOS oraz fundacja OPEN SOCIETY FOUDATIONS.

Elementem przedsięwzięcia były także warsztaty plastyczne dla dzieci, które poprowadziła Pani Małgorzata Mirga -Tas. W ramach warsztatów dzieci, przy wsparciu opiekunów, wykonały z tektury pięknie malowany romski tabor. Jeden z wozów własnoręcznie wykonała Pani Ania, przedstawicielka Pogromców Bazgrołów.

Organizatorzy przedsięwzięcia przygotowali dla uczestników łakocie i napoje, w tym herbatę z jabłkami. Pycha!

Dodatkowo nawiązaliśmy współpracę z Panią Anną Czerwińską, Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 80 w Nowej Hucie. O szczegółach napiszemy w najbliższym czasie

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów informują, że w najbliższy weekend Kraków wzbogaci się o kolejny mural pt. Romano Wes- Cygański Las.

Organizatorem akcji jest Romskie Stowarzyszenie Oświatowe HARANGOS oraz fundacja OPEN SOCIETY FOUDATIONS.

W dniu 19 października (niedziela) o godz. 11.30, w Szkole Podstawowej nr 80 na os. Na Skarpie 8 w Krakowie odbędą się warsztaty plastyczne połączone z wykonaniem muralu na elewacji budynku Szkoły. Zbiórka uczestników w szkolnej świetlicy!

Fantastyczne smoki oraz kwiaty, stanowiące elementy projektu muralu, to motywy zaczerpnięte z bogatej romskiej tradycji, opartej na idei wolności i wędrówki.

Zapraszamy do udziału w tym ważnym wydarzeniu, bo Sztuka to najszlachetniejsze świadectwo człowieczeństwa, źródło rzeczy pięknych, mądrych i dobrych.

Poniżej przedstawiamy zaproszenie, które otrzymaliśmy od Pani Ani Mirgi, inicjatorki akcji.

zaproszenie-mural-web

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów informują, że nasza inicjatywa walki z bazgrołami zajęła drugie miejsce w cotygodniowym plebiscycie Radia Kraków na największy miejski “Wyczyn”.
Pogromcy otrzymali 41% oddanych przez słuchaczy Radia głosów, zaraz po Pani Weronice Duda, której projekt zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji krakowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Dziękujemy za Wasze wsparcie. Zapraszamy Wszystkich do włączenia się do akcji Pogromców Bazgrołów. Zachęcamy Was do wzięcia odpowiedzialności za wygląd Miasta. Wspólnie dajmy odpór szpecącej Kraków mowie nienawiści i zjawisku niszczenia przestrzeni publicznej.

Zachęcamy też do udziału w zbiórce farb po remontach. Farby można przekazać do krakowskiej Lamusowni MPO przy ul. Nowohuckiej. Zostaną one wykorzystane przy kolejnych akcjach zamalowywania bazgrołów.

Poniżej publikujemy link do informacji o plebiscycie:
rk

————————————————————————————————————————————

Podczas obrad 117 Sesji Rady Miasta Krakowa, Władze Miasta przegłosowały rezolucję Pogromców Bazgrołów.
Radni jednogłośnie poparli naszą inicjatywę
za 37:0 przeciw

Rezolucja dotyczyła koniecznych zmian w polskim prawie wobec ścigania i karania sprawców aktów wandalizmu.

W dyskusji nad rezolucją zabrał głos Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Poparł naszą inicjatywę i zachęcał do głosowania ZA.
Rezolucja zawiera apel do wszystkich Miast Metropolitalnych, posłów,senatorów i Rządu RP. Informujemy że pismo o podobnej treści Pogromcy Bazgrołów skierowali do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Pragniemy utworzyć koalicję Polskich Miast zmierzającą do ograniczenia zjawiska dewastacji przestrzeni publicznej przez hordy Obszczymurków tryskającymi sprejami na elewacje, zanieczyszczając Miasto fekaliami słownymi, mową nienawiści i pospolitymi bzdurami.

Podczas Sesji Pogromcy Bazgrołów przedstawiali stan krakowskich elewacji po ataku miejscowych Obszczymurków. Aleksander Miszalski, przygotował prezentację, a Waldemar Domański rzeczowo referował istotę projektu. Anna Dunajska przygotowała fotorelację z tego wydarzenia.

Pismo Pogromców Bazgrołów do Prezydenta Krakowa – prof. Jacka Majchrowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta – Bogusława Kośmidera

avatar pismo

Odpowiedź Władz Miasta:

avatar pismoBK

wd fb

————————————————————————————————————————————

Dzisiaj (8.10) o godzinie 9:45 przed krakowskim magistratem Pogromcy Bazgrołów otrzymali w darze od komendanta Straży Miejskiej Adama Młota 60 litrów farby elewacyjnej. Przybyli również pracownicy z Leroy Merlin “Bonarka” którzy w imieniu dyrektora Grzegorza Tokarza ofiarowali nam 100 litrów emulsji. Pogromcy również dali co nieco przynosząc kilka napoczętych puszek. Wiwat!

————————————————————————————————————————————

Obywatelki i Obywatele!!! Głosujcie na Pogromców Bazgrołów
(projekt nr 51)

10703551_305962026261501_8992288121160513089_n

Głosujcie na Pogromców Bazgrołów (projekt nr 51)
http://krakow.pl/127762,artykul,glosowanie_on-line.html

Informujemy, że jako aktywna grupa społeczników – Pogromców Bazgrołów, złożyliśmy projekt ogólnomiejski do Budżetu Obywatelskiego, którego celem jest przywrócenie naszemu historycznemu, królewskiemu Miastu estetycznego wyglądu i usunięcie z elewacji krakowskich budynków bezsensownych bazgrołów, wulgarnych rysunków oraz pokrycie mowy nienawiści farbą milczenia.
Gorąco zachęcamy do poparcia naszego projektu. Działając wspólnie mamy szansę na osiągniecie sukcesu, dlatego liczymy na Wasze wsparcie.
Miasto potrzebuje Waszych głosów!!! Zagłosujcie na nasz projekt nr 51 na liście “ZADANIA O CHARAKTERZE OGÓLNOMIEJSKIM” oraz podajcie dalej tę informację.
Głosowanie odbędzie się w dniach od 27 września do 5 października 2014 r. Głosować będzie można na dwa sposoby: przez zakładkę na stronie www.budzet.krakow.pl bądź osobiście w lokalu wyborczym. Wykaz lokali jest na stronie www.budzet.krakow.pl., więcej informacji: http://krakow.pl/budzet/139442,artykul,instrukcja_glosowania_na_zadania_w_ramach_budzetu_obywatelskiegp.html.

PODAJ DALEJ!!!

więcej: https://www.facebook.com/events/709197305830255/

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów z krakowskich Azorów

PG 30 sieprnia 14
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za godną podziwu wytrwałość w walce z paskudnymi napisami na murach.
Dzisiaj (30 sierpnia 2014 r.) wspólnie z mieszkańcami osiedla Azory zamalowaliśmy bazgroły na elewacjach budynków przy ulicy Stachiewicza. Farby, którymi pokryliśmy pseudo graffiti pochodzą z Powszechnej Zbiórki Farb – a więc od Was. Dziękujemy za Wasze wsparcie i udział w akcjach Pogromców Bazgrołów. Tylko Wy możecie zmienić wygląd krakowskich osiedli. Bo jeśli nie Wy to kto???

————————————————————————————————————————————

pradniknowe właściwe logo no tlo pol na pol

ZAPROSZENIE

30 sierpnia
godz. 10:00-12:00
ul. Stachiewicza nr 19

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego zamalowywania nielegalnego graffiti

Akcja zamalowywania potrwa od godziny 10.00 do 12.00.

 • Przygotowaliśmy farby oraz pędzle. Każdy może wziąć udział!
 • W pierwszej kolejności zaczynamy od bloków przy ulicy: ul. Stachiewicza nr 19
  Następnie przemieścimy się w miejsca, które zgłoszą sami uczestnicy.
  Zachęcamy do wzięcia udziału w walce z bazgrołami szpecącymi nasze miasto.

DOŚĆ BAZGROŁÓW !!!
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !!!
ZAMALUJ JE Z NAMI !!!
i
ZOSTAŃ POGROMCĄ BAZGROŁÓW

Akcja zamalowywania rozpocznie się w sobotę 30 sierpnia 2014 r. o godz. 10.00

Zbiórka Pogromców Bazgrołów: 09:45

ZAPRASZAJĄ:

Jakub Kosek

Przewodniczący Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały

POGROMCY BAZGROŁÓW

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów z krakowskich Azorów

Uprzejmie informujemy, że wraz z mieszkańcami krakowskiego os. Azory uratowaliśmy 23 sierpnia uratowaliśmy elewacje trzech budynków mieszkalnych przy ul. Jaremy 14, ul. Jaremy 14a i ul. Jaremy 14b. Paskudne bazgroły zostały zamalowane.

Dziękujemy za udział w akcji.

IMAG0558


produkcja: The End film production

MEDIA:
Azory 23 08 14

————————————————————————————————————————————

pradniknowe właściwe logo no tlo pol na pol

ZAPROSZENIE

_

23 sierpnia
godz. 10.00
ul. Marii Jaremy 14

jaremy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców
do wspólnego zamalowywania nielegalnego graffiti

Akcja zamalowywania potrwa od godziny 10.00 do 12.00.

 • Przygotowaliśmy farby oraz pędzle. Każdy może wziąć udział!
 • W pierwszej kolejności zaczynamy od bloków przy ulicy: Marii Jaremy 14, 14a, 14b.
  Następnie przemieścimy się w miejsca, które zgłoszą sami uczestnicy.
  Zachęcamy do wzięcia udziału w walce z bazgrołami szpecącymi nasze miasto.

DOŚĆ BAZGROŁÓW !!!
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !!!
ZAMALUJ JE Z NAMI !!!
i
ZOSTAŃ POGROMCĄ BAZGROŁÓW

Akcja zamalowywania rozpocznie się w sobotę 23 sierpnia 2014 roku o godz. 10.00.

Zbiórka Pogromców Bazgrołów: między blokiem przy ulicy Marii Jaremy 14b, a garażami.

ZAPRASZAJĄ:

Jakub Kosek

Przewodniczący Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały

POGROMCY BAZGROŁÓW

————————————————————————————————————————————

Uwaga! Uwaga!
Uprzejmie informujemy, że dzięki współpracy Brygad Pogromców Bazgrołów, przedstawicieli Dzielnicy IV Prądnik Biały i Dzielnicy VIII Dębniki oraz Mieszkańców Dzielnicy IV, a także pod czujnym okiem Policji i Straży Miejskiej, pobrudzony przez obszczymurków mural przychodni zdrowia na ul. Pachońskiego 12 w Krakowie został uratowany. 6 lipca mural został zabezpieczony powłoką antygraffiiti. Pogromcy Bazgrołów dziękują wszystkim za udział i wsparcie akcji.
A teraz oglądajcie nas w Polsacie, TVN oraz słuchajcie relacji w radio Eska Rock, Radiu Kraków, Radiu Plus, KRK.FM i innych.
Radia Krakow tvn 5 lipca infokrakow24 5 lipca
DP 5 lipca fakggt

IMG_8404 IMG_8412 IMG_8418 IMG_8423 IMG_8426IMG_8421

This slideshow requires JavaScript.

STOP MOWIE NIENAWIŚCI !!!

KONIEC Z WULGARNYMI NAPISAMI
I BAZGROŁAMI NA MURACH NASZEGO MIASTA !!!

Bez tytułuqqqq

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE POGROMCÓW BAZGROŁÓW
5 lipca 2014
START: godz.: 10:00, ul. Pachońskiego 12

W dniu 05.07.2014 r. (sobota) o godzinie 10.00, w związku z dewastacją muralu stworzonego na murze przychodni lekarskiej przy ulicy Pachońskiego 12, zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się pod wspomnianym ośrodkiem zdrowia – od strony ulicy Pachońskiego. Na spotkaniu, zorganizowanym przez Pogromców Bazgrołów, będą omawiane sposoby zapobiegania aktom dewastacji, wandalizmu oraz malowania wulgarnego antygraffiti na budynkach naszego miasta. Każdy będzie mógł wypowiedzieć swoje zdanie na temat oszpecania Krakowa bazgrołami.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie Pogromców Bazgrołów.

Grafficiarz to często artysta, tymczasem na terenie Krakowa grasują bandy obszczymurków
i barbarzyńców, którzy zostawiają fekalia słowne oraz graficzne na murach. Sprayami szerzą nienawiść oraz umieszczają w przestrzeni publicznej wulgarne napisy oraz obsceniczne rysunki. Celem Pogromców Bazgrołów jest likwidacja tego groźnego i szkodliwego społecznie zjawiska.

Pogromcy Bazgrołów to koalicja ludzi dobrej woli: sąsiadów, artystów, a także urzędników oraz miejskich instytucji – Ludzi, którzy nie zgadzają się z okaleczaniem Krakowa bazgrołami.

Nasza inicjatywa zyskała bardzo duże zainteresowanie mediów krakowskich oraz ogólnopolskich.

Na spotkaniu będą obecni także przedstawiciele Władz oraz Policji i Straży Miejskiej m.in.:
Paweł Maciejowski – Komenda Główna Policji w Krakowie – Wydziału Prewencji;
Jakub Kosek – Przewodniczący Rady Dzielnicy IV;
Anna Dunajska – Zarząd Budynków Komunalnych;
Andrzej Natkaniec – Wiceprezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o.;
Prof. Piotr Jargusz – Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego;
Dr Jacek Pasieczny – Szczęśliwe Miasto Sztuka i Edukacja;
oraz
Przedstawiciel Straży Miejskiej.
Spotkanie poprowadzi Waldemar Domański – Miotacz Idei Pogromców Bazgrołów.

ulotka 5 lipca small

————————————————————————————————————————————

Pogromcy Bazgrołów informują, że w najbliższą sobotę 5 lipca od godziny 10.00 naprawiamy zniszczony przez obszczymurków mural przy ulicy Pachońskiego 12.
Przygotowaliśmy farby, pędzle oraz stroje malarskie.
Oprócz tego wspierać nas będzie Policja i Straż Miejska.

Bez tytułuqqqq

Mural odnowimy w sobotę, a w niedzielę specjalna firma pokryje go powłoką antygraffiti, dzięki czemu zabezpieczymy nasze wspólne dzieło.

Pokażemy obszczymurkom, że nie tolerujemy chamstwa i głupoty w Krakowie!

UWAGA !!! UWAGA !!!

Pogromcy Bazgrołów z żalem donoszą, że mural na ulicy Pachońskiego 12, który uświetnił mury przychodni lekarskiej został zdewastowany przez obszczymurków.

This slideshow requires JavaScript.

Mimo deklarowanych wzmożonych patrolów policji oraz straży miejskiej na tym terenie, nie udało się uchronić muralu przed zniszczeniem. Informację o akcie wandalizmu otrzymaliśmy od Dziennikarzy…

Przedstawiciel Pogromców Bazgrołów dzisiaj udał się na spotkania z Komendantem Policji Andrzejem Płatkiem oraz Komendantem Straży Miejskiej – Adamem Młotem w celu wyjaśnienia tej sytuacji i ustalenia sposobu zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości.
Zwrócimy się także do Prezydenta Krakowa – prof. Jacka Majchrowskiego o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Dzisiaj Miotacz Idei Waldemar Domański spotkał się z Komendantem Miejskim Policji w Krakowie Andrzejem Płatkiem w sprawie zdewastowanego muralu na ulicy Pachońskiego 12. Komendant był poruszony zaistniałą sytuacją do tego stopnia, że zobowiązał się przeznaczyć prywatnie 500 zł nagrody dla tego, kto wskaże Policji winnych popełnienia tego czynu. Tym samym Pan Andrzej został oficjalnie Pogromcą Bazgrołów.
To nie koniec determinacji Policji, która postanowiła zwrócić baczniejszą uwagę na teren przy ulicy Pachońskiego. Nie wykluczone, że zostaną powołane do akcji specjalne patrole incognito i straż obywatelska.

Niebawem odnowimy nasz mural i pokryjemy go specjalną powłoką antygraffiti, choć w naszym przypadku powinniśmy ją nazywać raczej “powłoką antyobszczymurkową”.IMG_1415

Na fotografii: Waldemar Domański (Miotacz Idei) i Andrzej Płatek (Komendant Miejski Policji w Krakowie)

Komendant Straży Miejskiej w Krakowie – Adam Młot także został Pogromcą Bazgrołów. Zadeklarował przeznaczenie 500 zł na zakup farb, którymi odrestaurujemy mural na ulicy Pachońskiego 12, w sobotę 5 lipca. Zapraszamy od godziny 10.00.

adam mlot

Na fotografii: Adam Młot (Komendant Straży Miejskiej w Krakowie)

więcej: https://www.facebook.com/events/485440418252780/

MEDIA:

TVN24 dp atak
gk atak Dziennik Polski ok caly 1 lipca

————————————————————————————————————————————

SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI POGROMCÓW BAZGROŁÓW:

DSC_1664

24 czerwca w Sali Portretowej UMK odbyła się konferencja Pogromców Bazgrołów poświęcona dotychczasowym osiągnięciom oraz przyszłości tego projektu. Wśród zacnych prelegentów znaleźli się najważniejsi partnerzy Pogromców, na czele z Zarządem Budynków Komunalnych, Policją, Strażą Miejską, MPK, MPO, Uniwersytetem Pedagogicznym, Radami Dzielnić I, IV, oraz VIII jak również Leroy Merlin.
W rolę moderatora panelu wcielił się Waldemar Domański znany jako Miotacz Idei Pogromców Bazgrołów oraz Dyrektor biblioteki Polskiej Piosenki.

Poniżej przedstawiamy krótki opis stenograficzny spotkania:

Anna Dunajska - ZBKAnna Dunajska – ZBK
Pani Anna przedstawiła dane dotyczące zabazgranych budynków. Opowiedziała o organizowanej przez ZBK akcji nieodpłatnego zamalowania zniszczonych elewacji przez więźniów zakładu karnego Nowa Huta. Przedstawiła krótką relację z malowania muralu na ulicy Pachońskiego 12.

Agnieszka Łakoma - Plastyk MiejskiAgnieszka Łakoma – Plastyk Miejski
Pani Agnieszka oficjalnie poparła inicjatywę Pogromców Bazgrołów. Wyraziła też zadowolenie, że coraz więcej dobrej sztuki pojawia się w publicznej przestrzeni miejskiej.

Joanna Satora – specjalista Wydziału Prewencji KMP w KrakowieJoanna Satora –specjalista Wydziału Prewencji KMP
Pani Joanna wyraziła poparcie dla naszej inicjatywy. W imieniu Wymiaru Sprawiedliwości zapowiedziała pomoc w zwalczaniu wykroczeń obszczymurków i wsparcie w ubieganiu się Pogromców Bazgrołów o zaostrzenie przepisów dotyczących karania wandali ze sprayami.

Krystyna Paluchowska – rzecznik MPOKrystyna Paluchowska - rzecznik MPO
Pani Krystyna zapowiedziała potrzebną pomoc i wsparcie dla planowanych zbiórek farb oraz innego rodzaju przedsięwzięć Pogromców Bazgrołów. Poświadczeniem tej współpracy było wspólne napisanie projektu Budżetu Obywatelskiego o dofinansowanie inicjatyw zmierzających do pozbycia się bazgrołów z murów miasta.

Bogusława Szczurek - studentka Edukacji Artystycznej Uniwersytetu PedagogicznegoBogusława Szczurek – studenta Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego
Jako wolontariuszka brała udział w tworzeniu muralu na ulicy Pachońskiego 12.
Podczas konferencji zwróciła uwagę na konieczność uwrażliwienia mieszkańców Krakowa na problem braku estetyki w przestrzeni publicznej.

Piotr Jargusz - prof. UPProf. Piotr Jargusz – Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego
Pan Piotr, który wspierał swoją fachową wiedzą prace nad muralem na ulicy Pachońskiego, wyraził nadzieję, że sztuka zagości w przestrzeni miejskiej na trwałe. Dzięki Jego bezinteresownej pomocy i zaangażowaniu możliwe stało się stworzenie pierwszego w Krakowie muralu Pogromców Bazgrołów.
Pan Piotr zapowiedział też kolejne bardzo ciekawe inicjatywy.
więcej…

Jacek Pasieczny – dr UPdr Jacek Pasieczny – Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego
Projektant muralu na ulicy Pachońskiego 12. To również dzięki Niemu było możliwe zaangażowanie w przedsięwzięcie studentów Wydziału Sztuki UP.

Grzegorz Dyrkacz - Dyrektor MPKGrzegorz Dyrkacz – Dyrektor MPK
Pan Grzegorz przedstawił multimedialną prezentację o działaniach MPK wymierzonych przeciwko wandalom w środkach miejskiej komunikacji. Dzięki wsparciu MPK filmy o Pogromcach Bazgrołów goszczą na ekranach BusTV. Możemy je oglądać w krakowskich tramwajach i autobusach.

Grzegorz Tokarz - Dyrektor Leroy Merlin BonarkaGrzegorz Tokarz – Dyrektor Leroy Merlin Bonarka
Pan Grzegorz wspiera Pogromców Bazgrołów farbą elewacyjną, bez której nie bylibyśmy w stanie prowadzić naszej działalności.


Aleksander Misztalski - Radny Dzielnicy IAleksander Misztalski – Radny Dzielnicy I
Pan Aleksander przedstawił plany odnowienia make-upu najważniejszej wizytówki miasta – Alei Trzech Wieszczów.

Urszula Twardzik - Radna Dzielnicy VIIIUrszula Twardzik – Radna Dzielnicy VIII
Pani Urszula opowiedziała o inicjatywach zamalowania wulgarnych napisów w swoim najbliższym otoczeniu – Dębnikach.

Waldemar Domański - Pogromcy BazgrołówWaldemar Domański – Miotacz Idei
Miotacz Idei wyraził wdzięczność wszystkim obecnym na konferencji za wsparcie Pogromców Bazgrołów. Tylko dzięki współpracy jesteśmy w stanie pokonać miejskich wandali.
Ponadto Miotacz zaapelował do dziennikarzy o promowanie działań anonimowych mieszkańców Krakowa, którzy nierzadko sami zamalowują wulgarne napisy.
Zwrócił uwagę na konieczność utworzenia aplikacji www, która uprości procedury zgłaszania bazgrołów do zamalowywania.

Dziękujemy wszystkim dobrym ludziom, którzy pomogli nam podczas malowania muralu na ulicy Pachońskiego 12, a w szczególności studentom Uniwersytetu Pedagogicznego.
Panu Andrzejowi Najderowi dziękujemy za świetne zdjęcia i relacje wideo.
Panu Filipowi Szatanikowi z Wydziału Informacji, Promocji i Turystyki Miasta za możliwość zorganizowania konferencji prasowej.
Pani Katarzynie Stępniewskiej-Walaszczyk za wyrozumiałość Urzędu Miasta oraz Pani Joannie Dubiel za fachową pomoc podczas konferencji.

GALERIA:

This slideshow requires JavaScript.

MEDIA O KONFERENCJI POGROMCÓW BAZGROŁÓW:

dp pg 26 06 14

gw pg

love krakow

Pogromcy Bazgrołów mają przyjemność zaprosić na konferencję prasową, podczas której zostaną przedstawione plany działań zmierzające do oczyszczenia Królewskiego Miasta Krakowa z mowy nienawiści, bohomazów oraz obscenicznych napisów oraz znaków graficznych.

Konferencja odbędzie się
24 czerwca 2014,
w Sali Portretowej UMK
o godzinie 11.00

Lista zaproszonych uczestników konferencji (może fb avatar maleulec zmianie):
Radosław Gądek oraz Adam Młot – Straż Miejska w Krakowie
Jakub Kosek – Dzielnica IV
Aleksander Misztalski – Dzielnica I
Henryk Kultys – Prezes MPO
Katarzyna Zapał – Dyrektor ZBK
Anna Dunajska – Pracownik ZBK
Prof. Piotr Jargusz, dr Jacek Piaseczny – Uniwersytet Pedagogiczny
Tadeusz Jakubowicz – Gmina Wyznaniowa Żydowska
Andrzej Płatek – Policja
Grzegorz Dyrkacz – Dyrektor MPK
Agnieszka Łakoma – Plastyk Miejski
Grzegorz Tokarz – Dyrektor Leroy Merlin Bonarka
Filip Szatanik – Wydział Informacji, Promocji i Turystyki Miasta
Waldemar Domański – Pogromcy Bazgrołów
Zachęcamy do objęcia opieką medialną tego wydarzenia!

O POGROMCACH BAZGROŁÓW
Pogromcy Bazgrołów to obywatelska inicjatywa zapoczątkowana na krakowskim osiedlu Kliny Poranne.
Nieformalna grupa zorganizowała cykl spontanicznych sąsiedzkich akcji wspólnego zamalowywania wulgarnych napisów szpecących okoliczne mury oraz elewacje budynków. Inicjatywa zakończyła się sukcesem. Od ponad pół roku na osiedlu Kliny Poranne nie pojawiły się żadne nowe bazgroły lub wulgarne napisy.
Zainspirowani tym sukcesem Pogromcy Bazgrołów postanowiliśmy oczyścić z bohomazów i mowy nienawiści również inne części miasta.
Dzięki przyłączeniu się do akcji wielu Instytucji takich jak Straż Miejska, Zarząd Budynków Komunalnych, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Uniwersytet Pedagogiczny, Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, Leroy Merlin Bonarka, czy Rada Dzielnicy I oraz IV działalność Pogromców Bazgrołów powiększyła swój zasięg oraz skalę. Do Pogromców Bazgrołów chętnie przyłączają się przedstawiciele samorządu, a także wielu środowisk oraz ludzi dobrej woli. Ostatnio wolę współpracy wyraziła Gmina Żydowska oraz ZHP.
Od dłuższego czasu w Krakowie Pogromcy Bazgrołów organizują różnego rodzaju wydarzenia jak: Powszechna Zbiórka Farb, zbiorki farb podczas Dni Ziemi oraz XII. Festiwalu Recyklingu, akcja zamalowywania wulgarnych napisów powstałych na przychodni lekarskiej, mieszczącej się na ulicy Pachońskiego 12 w Krakowie, oraz malowanie muralu we współpracy ze studentami kierunku Edukacja Artystyczna i Malarstwo Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, MPO, ZBK. Planujemy serię pikników osiedlowych, podczas których zaprosimy mieszkańców do zamalowywania kibolskich znaków i wulgarnych treści. Chcemy wytworzyć i utrwalić poczucie współodpowiedzialności mieszkańców za przestrzeń publiczną. Liczymy na pomoc i determinację władz Krakowa w dążeniu do tego celu.
Celem Pogromców Bazgrołów jest pozbycie się szpecących nasze miasto wulgaryzmów z murów i elewacji. Główny nacisk kładziemy na uwrażliwienie mieszkańców Krakowa na akty wandalizmu. Uważamy, że tylko poprzez społeczną niezgodę na działalność obszczymurków ze sprejami jesteśmy w stanie trwale zmienić wizerunek Krakowa. Okazją do wzmożonych starań w tej dziedzinie są krakowskie Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku. W tym właśnie czasie nasze miasto odwiedzi kilka milionów ludzi z całego świata. Musimy zrobić wszystko co jest w naszej mocy, aby Kraków przywitał ich elewacjami wolnymi od mowy nienawiści, wulgaryzmów i pospolitych bazgrołów.

Bez tytułu

DEKLARACJE POPARCIA NASZYCH PARTNERÓW:

ZAPRASZAMY !!!

————————————————————————————————————————————

10497950_260701154120922_154599018413666440_o

Pogromcy Bazgrołów w osobach Waldemara Domańskiego i Anny Dunajskiej z Zarządu Budynków Komunalnych spotkali się z Panem Tadeuszem Jakubowiczem, Przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i zaprosili do współpracy z Pogromcami w walce z mową nienawiści i wulgaryzmami.
Pan Przewodniczący wyraził zachwyt i spontanicznie zadeklarował poparcie ze strony Gminy wszelkich działał inicjowanych przez Pogromców. Rośnie grono zacnych ludzi i niezbędnych instytucji. W ostatnim czasie dołączyli do nas pracownicy MPO, Straży Miejskiej w Krakowie, ZBK. Ośmieleni Pogromcy Bazgrołów napisali i złożyli projekt do Budżetu Obywatelskiego w celu pozyskania środków finansowych na walkę z bohomazami.

————————————————————————————————————————————

Relacja z Finału malowania pierwszego w Krakowie muralu Pogromców Bazgrołów (14.06.2014)

This slideshow requires JavaScript.

Relacja z malowania pierwszego w Krakowie muralu Pogromców Bazgrołów (foto A.Najder)

galeria1

Zapraszamy do wspólnego stworzenia pierwszego w Krakowie muralu Pogromców Bazgrołów

10 – 14 czerwca 2014
ul. Pachońskiego 12 (budynek przychodni lekarskiej)

wielki finał oraz Piknik Sąsiedzki 14 czerwca 2014 (sobota)
od godz.: 15.00

HISTORIA ZABAZGRANEJ PRZYCHODNI LEKARSKIEJ

Przychodnia lekarska przy ulicy Pachońskiego 12 była nękana szpecącymi napisami lokalnych obszczymurków.

Dzięki akcji Pogromców Bazgrołów udało się zamalować większość bazgrołów.

Inicjatywa Pogromców Bazgrołów została zauważona i doczekała się wsparcia. Przyłączyły się do nas takie Instytucje jak: Zarząd Budynków Komunalnych, Straż Miejska, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, Dzielnica I oraz IV, a także Uniwersytet Pedagogiczny.

W ramach projektu “Szczęśliwe Miasto Sztuka i Edukacja w procesie rewitalizacji relacji społecznych. Krowoderska Szkoła Działań” wspólnie z Pogromcami Bazgrołów i Miotaczem Idei Waldemarem Domańskim ( służbowo: Dyrektorem Biblioteki Polskiej Piosenki) – studenci kierunków: Edukacja Artystyczna i Malarstwo Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wspólnie z swoimi pedagogami: dr Jackiem Pasiecznym, dr Markiem Batorskim i prof. Piotrem Jarguszem będą realizować cykle murali.
Pierwszy projekt będzie zrealizowany od 10 do 14 czerwca w Krakowie przy ul. Pachońskiego 12 (Ośrodek Służby Zdrowia w zarządzie ZBK ).

Mapa pachonskiego

Zapraszamy do wspólnego malowania muralu 14 czerwca 2014

projekt Pachońskiego

W sobotę, 14 czerwca każdy kto przyjdzie na piknik sąsiedzki przy ulicy Pachońskiego 12, będzie miał niepowtarzalną okazję własnoręcznie pomalować cześć tego wspólnego dzieła, wspierając artystów plastyków.

Projekt muralu, zyskał aprobatę Miejskiego Plastyka Pani Agnieszki Łakoma i jest legalny oraz gotowy, na to by na trwałe zagościł na ulicy Pachońskiego 12.

MEDIA:

DP small Konspekt small hejt small
info krakow 24 pb dp 13 06 krakow24
nasze miasto dziennik polski

Partnerzy akcji: