AKTUALNOŚCI 2015

 PISMO DO PREZYDENTA RP     

W dniu 11 grudnia 2015 r. wysłaliśmy list do Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym prosimy o wsparcie Pogromców Bazgrołów poprzez zmianę przepisów służących ograniczeniu aktów wandalizmu w Polsce. 15 lutego 2015 r otrzymaliśmy odpowiedź. (załącznik)

Z jej treści odpowiedzi wynika, że Pan Prezydent podtrzymuje swoje stanowisko z czasu kandydowania na prezydenta, kiedy wysłał do nas informację, że popiera nasze działania, a szczególnie zależy mu na wspieraniu działalności społecznej służącej walce z wandalizmem, a także m.in. z wulgaryzmami i językiem nienawiści.

PISMO DO MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Kancelaria Prezydenta RP dodatkowo przesłała informację, o tym że moje pismo zostało wysłane do Ministerstwa Sprawiedliwości. W związku z tym, postanowiłem zwrócić się w osobnym liście do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, przekazując mu uzupełniające dokumenty związane z aktywnością posłów poprzedniej kadencji Sejmu.

W załączniku znajduje się list do Prezydenta RP, list do Ministra Sprawiedliwości, jak również odpowiedź Kancelarii Prezydenta RP.

SPOTKANIE PARLAMENTARZYSTÓW Z PREZYDENTEM KRAKOWA

W dniu 8 lutego 2016 r. w Krakowie odbyło się spotkanie posłów małopolskich z Prezydentem Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim.

Jako przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie  miałem zaszczyt przedstawić politykom potrzeby miasta Krakowa związane z plagą bazgrania sprayami po murach domów, zabytków i kościołów. W trakcie dyskusji Pan poseł Władysław Kosiniak Kamysz pochwalił działalność Pogromców Bazgrołów, wyraził swoje poparcie i skierował zapytanie i propozycje zorganizowania akcji zamalowywania mowy nienawiści wulgaryzmów oraz zwykłych bazgrołów 21 marca br. w Dniu Wagarowicza. Wszyscy obecni na tym spotkaniu wyrazili chęć uczestniczenia w happeningu zamalowywania bazgrołów w Krakowie oraz podjęcie w Sejmie działań zmierzających do zrealizowania moich postulatów. Szczegóły przedstawimy niebawem.

PISMO DO ZBIGNIEWA BOŃKA

W lutym br. przesłałem do wszystkich znanych mi redakcji sportowych list, który skierowałem do Pana Zbigniewa Bońka Prezesa PZPN, w którym zwracam się do niego z propozycją współpracy w związku z niszczeniem polskich miast kikolskimi napisami nawołującymi do nienawiści oraz zabijania kibiców przeciwnej drużyny. Brak odpowiedzi musi zaniepokoić wszystkich, bo jest wyrazem lekceważenia i krótkowzroczności pana Prezesa, który w napisie „je..ać Wisłę” nie widzi związku z futbolem. Można jedynie domniemywać, że Pan Zbigniew, być może, uważa, że w tym przypadku chodzi o naszą polską rzekę i grupę nienawistnych ludzi, którzy źle jej życzą.

APEL

Ponawiam mój apel do mediów, aby redakcje sportowe, które działają w mediach, podjęły ten temat i spowodowały zainicjowanie akcji społecznej z udziałem kibiców zawodników i klubów sportowych na rzecz ograniczenia bazgrołów w Polsce.

W najbliższych dniach skierujemy list do Roberta Lewandowskiego za pośrednictwem Pana Cezarego Kucharskiego posła na sejm, który jest jednocześnie menadżerem Pana Roberta Lewandowskiego, o to aby nasza piłkarska gwiazda publicznie wyraziła (najlepiej nagrywając swoją wypowiedź na video) dezaprobatę dla umieszczania bazgrołów w przestrzeni publicznej. Zdanie: „jeżeli kochasz Polskę to po niej nie bazgraj” wypowiedziane ustami naszego idola, moim zdaniem, miałoby dużą siłę propagandową i być może wpłynęłoby na tych, którzy dewastują nasz kraj. Pomoc w kontakcie z Panem Cezarym zaoferował Pan Poseł Ireneusz Raś.

Przypominam, że Kraków wydaje 6 mln złotych rocznie na czyszczenie taboru MPK, zabytkowych murów oraz tynków zwykłych obywateli. W skali kraju są to setki milionów złotych, tymczasem kampania społeczna, o której wspominaliśmy Zbigniewowi Bonkowi przeprowadzana na tablicach świetlnych, które znajdują się na niemal każdym stadionie byłaby prawdopodobnie zupełnie bezkosztowa.

Po upływie miesiąca od wysłania pisma do Pana Zbigniewa Bońka nie otrzymałem jakiejkolwiek odpowiedzi. (list w załączniku).

Informuję, że będę wysyłał kolejne pisma w tej sprawie do PZPN, ale też do szefów Ekstraklasy S.A.

W najbliższych dniach TVP wyemituje 20-minutowy reportaż o Pogromcach Bazgrołów.

 

———————————————————————————————– 1.03.2016 —————-

30 listopada 2015 r. (poniedziałek) o godz. 11.00 w kinie Mikro (ul. Lea 5) odbędzie się spotkanie poszkodowanych przez wandali ze sprejami, którzy kilka dni temu zniszczyli elewacje wielu budynków bazgrołami. W szczególności zapraszamy mieszkańców pobazgranych budynków przy ulicach: Szymanowskiego, Karłowicza, Chopina, Lea, Królewskiej, Konarskiego i Czarnowiejskiej.
Wśród zaproszonych na spotkanie są m.in.: wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy V Krowodrza, Policja i Straż Miejskiej Miasta Krakowa, Pogromcy Bazgrołów oraz organizatorzy akcji „Zmaluj to. Kraków przeciwko antysemityzmowi” i szef firmy specjalizującej się w usuwaniu bazgrołów,
Spotkanie poprowadzi Przewodniczący miejskiego Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów
w Krakowie.
Nasze zaproszenie na spotkanie kierujemy także do wszystkich właścicieli budynków, prezesów spółdzielni mieszkaniowych oraz przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych w całym Krakowie.
Celem spotkania jest omówienie sposobów walki z plagą bazgrołów w przestrzeni publicznej.
Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu przez miasto przeszła fala pseudokibicowskich bohomazów i mowy nienawiści. W ostatnich dniach nieznani sprawcy zniszczyli dziesiątki elewacji na krakowskich osiedlach (np. w Bieżanowie) oraz w centrum miasta. Więcej: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19229908,nienawistne-napisy-na-murach-uderzmy-w-te-plage-jak-w-smog.html#ixzz3sbQn663r
W związku z tą wyjątkową sytuacją zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, które dysponują niewykorzystaną, napoczętą farbą elewacyjną, o przekazanie ich Pogromcom Bazgrołów. Wypatrujemy wsparcia także ze strony sklepów budowlanych i producentów farb, którzy mogą pomóc w akcji w oczyszczania Krakowa z bohomazów.
Zależy nam, aby ta informacja dotarła do jak najszerszych kręgów. Konsolidacja ludzi pokrzywdzonych przez obszczymurków pozwoli opracować wspólną strategię walki z tym procederem oraz wymienić doświadczenia.

———————————————————————————————– 19.11.2015 —————-

Pamiętacie jak w lipcu 2015 r. w Nowej Hucie wspierani przez pracowników firmy Leroy Merlin, Straż Miejską, Policję i radnych Rady Dzielnicy XVI Bieńczyce usunęliśmy wulgarne napisy
z „ogrodzenia wstydu” przy Domu Handlowym „Wanda” przy ul. Broniewskiego?
Specjalnie na tę akcję sklep Leroy Merlin w Czyżynach podarował nam farby do metalu i inne materiały, dodatkowo pracownicy sklepu w ramach wolontariatu razem z nami złapali za pędzle.

W dniu 17 listopada Pogromcy Bazgrołów udali się do sklepu Leroy Merlin w Czyżynach na spotkanie z Dyrektorem Tomaszem Donhefnerem i pracownikami sklepu.
Pan Dyrektor otrzymał od nas podziękowania za udzielone wsparcie, statuetkę Honorowego Pogromcy Bazgrołów oraz pamiątkową koszulkę a pracownikom wręczyliśmy certyfikaty Pogromców Bazgrołów.

———————————————————————————————– 19.11.2015 —————-

W dniu 13 listopada br. odbył się w Szkole Podstawowej nr 80 w Nowej Hucie ostatni w tym roku piknik Pogromców Bazgrołów, zaplanowany w ramach zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego Pogromców Bazgrołów 2014. W ramach pikniku uczniowie klas piątych i szóstych, za zgodą rodziców, zamalowali bazgroły na szkole. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Straż Miejska Miasta Krakowa. Była muzyczka, dobra zabawa, kiełbaski. Uczniowie otrzymali certyfikaty, koszulki i odblaski Pogromców Bazgrołów, a także owoce i miodek.
Firma Kampet – usuwanie graffiti, której Urząd Miasta Krakowa, zlecił realizację projektu Budżetu, zamalowała resztę bazgrołów na elewacji szkoły (a tych nie brakowało). Teraz szkoła jest czysta i zadbana.

A teraz czekamy na wiosnę.

———————————————————————————————– 15.11.2015 —————-

Nadzwyczajna Konferencja Pogromców Bazgrołów w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1, Gimnazjum nr 15 na al. Kijowskiej 3.

———————————————————————————————– 5.10.2015 —————-

Coraz więcej ludzi wspiera Pogromcy Bazgrołów !!!

Znikają bohomazy, mowa nienawiści w wielu rejonach Krakowa dzięki takim właśnie ludziom. Rośnie społeczna niezgoda na akty wandalizmów. Straż Miejska oraz Policja informuje, że mieszkańcy znacznie częściej dzwonią kiedy widzą obszczymurków ze sprejami. We wrześniu z murów Klasztoru na Skałce usunięto ponad 500 metrów kwadratowych kibolskich napisów. Do końca października oczyścimy kolejne 500 na elewacji szkoły przy ulicy Kijowskiej. Krakowska Policja mocno wspiera Pogromców Bazgrołów. Bodaj wczoraj zatrzymała na gorącym uczynku desant dwóch bazgrolarzy
z Wielkopolski którzy przyjechali do Krakowa na gościnne występy. Brawo !!!

———————————————————————————————– 5.10.2015 —————-

DSC_5053

Od wielu lat krakowskie mury pokrywa mowa nienawiści. Na elewacjach budynków, mostach, wiaduktach czy płotach w zastraszającym tempie przybywa wulgarnych napisów, które swymi treściami nawołują m.in do nienawiści pomiędzy sympatykami dwóch znamienitych, krakowskich drużyn piłkarskich: Cracovii i Wisły. Często też napisy te są bardzo wulgarne.

Nasila się też zjawisko niszczenia bazgrołami szkół i przedszkoli. Na propagowanie negatywnych wzorców wśród najmłodszych nie może być zgody. Chcąc pokazać, że krakowskie placówki oświatowe powinny być miejscem wolnym od pseudokibicowskich bohomazów, które ze sportowymi emocjami niewiele mają wspólnego, już w najbliższą środę, 30 września o godz. 15:00 przy Al. Kijowskiej 3 odbędzie się konferencja prasowa, która będzie dotyczyła akcji przeciwdziałania dewastacji miasta bohomazami i mową nienawiści.

               W konferencji wezmą udział Pani Katarzyna Cięciak, IV Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie, przedstawiciele Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Pogromcy Bazgrołów oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 1 im. Janusza Korczaka.

———————————————————————————————– 28.09.2015 —————-

Piknik Pogromców bazgrołów i oo. Paulinów na Skałce

This slideshow requires JavaScript.

Przez wiele lat mury klasztoru oo. Paulinów na Skałce pokrywały wulgaryzmy, kibicowskie napisy, symbole oraz zwykle bazgroły. Zakonnicy oraz ludzie dobrej woli starali się, aby ten wstydliwy problem jak najszybciej zniknął z ich elewacji.
Z powodu natężonych ataków ze strony miejscowych obszczymurków, obrona murów klasztoru była syzyfową pracą. Ta nierówna walka prowadzona między „dresami”, a „habitami” spowodowała, że akcję naprawy elewacji stały się coraz rzadsze. Brakowało sił i środków by na bieżąco reagować na działania wandali.
Kilka miesięcy temu w mediach ukazał się komunikat, z którego wynikało, że o schludny wygląd murów na Skałce upominali się okoliczni mieszkańcy i spacerowicze.
Waldemar Domański Przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie wraz z Pogromcami Bazgrołów postanowili wesprzeć oo. Paulinów. Znaleziono wykonawcę, który zechciałby za darmo oczyścić mury tej świątyni. Gmina Kraków nie mogła, ze względów formalnych, wesprzeć naprawę murów klasztoru na Skałce.
Znalazł się również dystrybutor odpowiednich środków chemicznych, które na oczyszczonej elewacji utworzą warstwę antygraffiti. Warte podkreślenia jest to, że wszystkie prace, jak również przekazana chemia budowlana jest zupełnie za darmo.

19 września, na bulwary wiślane (okolice Bulwaru Inflanckiego i ul. Rybaki) przybyli mieszkańcy, którzy współpracowali przy projekcie Pogromców Bazgrołów. Piknik był także okazją, aby podziękować za ich pracę i pomoc. Imprezę poprowadził Waldemar Domański – Przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów
w Krakowie.

W programie Pikniku Sąsiedzkiego były m.in:
– prezentacje przedstawicieli instytucji związanych z realizacją Budżetu Obywatelskiego 2014 pod nazwą „Pogromców Bazgrołów”;
– konkursy dla dzieci i dorosłych. Będzie można wygrać między innymi limitowaną serię T-shirtów krakowskich Pogromców Bazgrołów;
– prezentacja metod usuwania graffiti z powierzchni muru oraz pokaz technik nanoszenia warstw ochronnych;
– na uczestników Pikniku czekała darmowa kiełbaska z grilla oraz woda mineralna; będą namioty i stoliki biesiadne,
– przedstawiciele Straży Miejskiej zaprezentowali stronę, gdzie można od pół roku zgłaszać akty wandalizmu: www.bazgroly.krakow.pl;

PB skałka DP Skałka 19 września Magiczny Skałka 19 września Nasze maisto

———————————————————————————————– 19.09.2015 —————-

Kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego miejscowe obszczymurki zaatakowały mur Szkoły Podstawowej nr 58 w Krakowie.
1 września w szkole przy ulicy Pigonia 2 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Podczas apelu na Sali gimnastycznej Pogromcy Bazgrołów zwrócili się z apelem i pytaniem do młodzieży, czy pomogą nam w zamalowaniu brzydkich wyrazów i mowy nienawiści. Na sali można było zobaczyć las rąk chętnych do wzięcia udział w akcji.
W związku tym, 3 września o godz. 10.00 na szkolnym placu zgromadzili się uczniowie całej szkoły. Wykonaliśmy zdjęcie na te tych wulgarnych bazgrołów, po czym wybrana wcześniej grupa młodzieży ze starszych klas, (dzieci oczywiście otrzymały pozwolenia od rodziców), przystąpiła do zamalowania tych paskudztw szpecących mury.
Chcemy podziękować firmie Kampet, a w szczególności panu Piotrowi Markiewiczowi, który przysłał swoich pracowników, którzy dokonali niezbędnych prac przygotowawczych. Teren został zabezpieczony, rozłożona został folia, przywieziono farbę, zmieszano pigmenty. Młodzież otrzymała gotowy sprzęt malarski i wciągu godziny zamalowała wszystkie napisy.
W nagrodę uczniowie biorący udział w akcji otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz koszulki i opaski odblaskowe. Pani Dyrektor Maria Ulaniek za wzorową pomoc w organizowaniu tej akcji otrzymała statuetkę. W ten sposób cała szkoła została przyjęta do grona krakowskich Pogromców Bazgrołów
Gratulujemy! Oby więcej takich uczniów i nauczycieli w Krakowie.

This slideshow requires JavaScript.

———————————————————————————————– 4.09.2015 —————-

Kolejna klęska “Front – Maliny” – plebiscytu na najbardziej odrażającą elewację w Krakowie.

Pogromcy Bazgrołów informują, że po raz kolejny nie mogą wyłonić laureata swojego plebiscytu.
Galeria zdjęć pobazgranych elewacji, którą można było oglądać na Krakow.pl oraz w Dzienniku Polskim w krótkim czasie zamieniła się w nudne fotografie przedstawiające odnowione tynki. Dzięki prawidłowej reakcji zarządców obiecany kilogram najkwaśniejszych cytryn w Krakowie nadal czeka na swojego laureata. Wprawdzie w pierwszej lipcowej edycji plebiscytu udało się wyłonić jedną firmę, która odmówiła zamalowania bazgrołów. Jednak kiedy Pogromcy Bazgrołów chcieli wręczyć cytrusy… szef firmy niespodziewanie oświadczył, że chce zostać Pogromcą Bazgrołów. Zamiast cytryn dostał farbę i razem z jury konkursu zamalował swoją plebiscytową ścianę.
Zatem we wrześniu również nie będzie „czerwonego dywanu” oraz „zwycięzcy” sierpniowej edycji.
W związku z tym wszystkie osoby, które nadesłały zdjęcia, które zostały zakwalifikowane do Front-Maliny „za karę” otrzymają podkoszulki z logo organizatora.
Pogromcy Bazgrołów to twardzi ludzie dlatego już dziś zapowiadają wrześniową edycję Front-Maliny. Tym razem zapraszają MPK do wytypowania swoich kandydatów. Dlaczego MPK??? Bo kierowcy autobusów i motorniczy obserwują Kraków przez okna swoich pojazdów i składają w „dyrekcji” relacje z zauważonych przez siebie aktów wandalizmów. Więcej na temat nieznanej działalności tego Przedsiębiorstwa oraz Grzegorza Dyrkacza i jego drużyny opublikujemy w najbliższym czasie.

Nie bądź łoś i zgłoś… http://www.Bazgroly.Krakow.pl – tu można zamieszczać zdjęcia zniszczonych sprejami elewacji. W kolejnych miesiącach ta baza będzie wykorzystana do kolejnego plebiscytu Front-Maliny.
Dzielcie się z nami uwagami, zdjęciami pisząc na PogromcyBazgrolow@gmail.com

Do zobaczenia 19.9.2015. Wspólnie z Paulinami ze Skałki w Krakowie organizujemy piknik pod oczyszczonym murem tego klasztoru. Będzie kiełbaska, mineralna, pokaz oczyszczania i zabezpieczania warstwą anty graffiti ceglanego muru oraz POTAŃCÓWKA przy polskich hitach!!! Start godz.: 17.00

———————————————————————————————– 31.08.2015 —————-

11953360_424753481049021_7651787533712516331_o

Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały
w koalicji z Pogromcami Bazgrołów
zapraszają na
PIKNIK SĄSIEDZKI

Spotykamy się o godz. 10.00 na skwerze przed blokiem przy ulicy Wielkotyrnowskiej 39 w Krakowie.

Czekają na Was stroje malarskie, farby oraz wałki.
Wspólnie będziemy zamalowywać bazgroły szpecące budynki przy ul. Wielkotyrnowskiej 39, ul. Makowskiego 18 i ul. Makowskiego 20 w Krakowie. Przygotowaliśmy dla Was poczęstunek. Będzie grill, kiełbaski, woda mineralna, muzyka oraz dobra zabawa.

Zapraszają:
Anna Dunajska – Przewodnicząca Komisji ds. Współpracy
z Organizacjami Pozarządowymi
i Walki z Bazgrołami Dzielnicy IV Prądnik Biały,
Daria Sękowska-Kosek – Radna Dzielnicy IV Prądnik Biały,
Waldemar Domański – Przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie.

———————————————————————————————– 27.08.2015 —————-

Laureat pierwszej edycji Front-Maliny nie chciał odebrać nagrody (kilograma najkwaśniejszych cytryn w Krakowie). Zmienił zdanie i chce zostać Pogromcą Bazgrołów.

Przypomnijmy, że laureat pierwszej edycji plebiscytu na najbardziej odrażającą elewację w Krakowie – Front Malina początkowo nie chciał zamalować szpecących bohomazów, dlatego wygrał kilogram najkwaśniejszych cytryn. Dariusz Węgrzyn z firmy Gestion – zarządca budynku przy ulicy Lubelskiej 28 tłumaczył swoje zaniechanie brakiem środków. W związku z taką deklaracją, Pogromcy Bazgrołów postanowili ufundować 10 litrów farby, aby zamalować bazgroły na niesławnej elewacji, dzięki czemu nabrała ona schludnego wyglądu.

Po długich poszukiwaniach dogodnego terminu udało się ustalić datę wspólnej akcji:

27 sierpnia
godz. 12:00
Lubelska 28

Pan Dariusz Węgrzyn z firmy Gestion da dobry przykład innym właścicielom budynków w Krakowie i wspólnie z Waldemarem Domańskim (Szef Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie), Anną Dunajską (ZBK, Pogromcy Bazgrołów) oraz Markiem Aniołem (rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Krakowie) zamalowują szpetne bazgroły. Mamy również deklarację szefa firmy, że będzie zamalowywał na bieżąco wszelkie bohomazy, które pojawią się na zarządzanych przez niego budynkach. Chwalimy skruszonego zarządcę.

———————————————————————————————– 27.08.2015 —————-

Skruszony Zarządca Nieruchomości nie chce kilograma najkwaśniejszych cytryn w Krakowie.

Laureat pierwszej edycji plebiscytu na najbardziej odrażającą elewację w Krakowie – Front Malina początkowo nie chciał zamalować szpecących jego własność bohomazów, dlatego wygrał kilogram najkwaśniejszych cytryn. Jednak Pogromcom Bazgrołów nie w głowie dokuczać krakowskim zarządcom. Dariusz Węgrzyn z firmy Gestion – zarządca budynku przy ulicy Lubelskiej 28 tłumaczył swoje zaniedbanie brakiem środków. Pogromcy Bazgrołów postanowili ufundować 10 litrów farby, aby zamalować bazgroły na niesławnej elewacji, dzięki czemu nabierze ona schludnego wyglądu.

Po długich poszukiwaniach dogodnego terminu udało się ustalić datę wspólnej akcji:

27 sierpnia
godz. 11.30
ul. Lubelska 28

Lubelska 28 - 1

Jesteśmy niezwykle szczęśliwi z takiego obrotu spraw. Celem naszego plebiscytu nie jest dokuczanie krakowskim zarządcom, a jedynie zaproszenie do odpowiedzialnego myślenia o wyglądzie Krakowa. Pan Dariusz Węgrzyn z firmy Gestion da dobry przykład innym właścicielom budynków w Krakowie i wspólnie z Waldemarem Domańskim (Szef Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie), Anną Dunajską (ZBK, Pogromcy Bazgrołów) oraz Markiem Aniołem (rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Krakowie) zamalowują szpetne bazgroły.

Przed nami II edycja Front Maliny. Miło nam poinformować, że nasze nominacje spotykają się z szybką reakcją właścicieli budynków, którzy sami pozbywają się bazgrołów z krakowskich elewacji.

ZAGŁOSUJ NA FRONT MALINĘ MIESIĄCA SIERPNIA

———————————————————————————————– 23.08.2015 —————-

DSC_2733

23 lipca 2015 w sali Dietla Urzędu Miasta odbyło się spotkanie Zespołu zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie. Gośćmi specjalnymi byli m.in. Bartłomiej Legutko (Prokuratura Rejonowa Kraków), ojciec Grzegorz Prus – Przeor Klasztoru Paulinów oraz Kom. Michał Rusak – Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni, który opowiedział o sukcesach na polu ograniczania nielegalnego graffiti w swoim mieście. Kom Michał Rusak za swoje zasługi w ograniczaniu bohomazów na murach otrzymał statuetkę – wstępując tym samym w szeregi Honorowych Pogromców Bazgrołów.

———————————————————————————————– 23.07.2015 —————-

Wczoraj (20.07.15) wspólnie z Radą Dzielnicy 16 wykonaliśmy kawał dobrej roboty. O godzinie 17.00 zamalowaliśmy nowohuckie ogrodzenie wstydu w pobliżu DH Wanda. Dziękujemy Leroy Merlin Czyżyny za farby i pomoc. Czuliśmy się bezpiecznie dzięki Straży Miejskiej i Marcinowi Warszawskiemu.
Bierzcie z nas przykład. Pokrywajcie farbą milczenia mowę nienawiści i zwykłe bazgroły!

This slideshow requires JavaScript.

———————————————————————————————– 14.07.2015 —————-

DSC_2189

Pogromcy Bazgrołów przypominają, że od 15 lipca startuje Front Malina – plebiscyt na najbardziej odrażającą elewację Krakowa.

Głosować można na stronie Magicznego Krakowa: http://krakow.pl/nasze_miasto/193172,artykul,front_malina_-_edycja_1.html

Pogromcy Bazgrołów pomagają zarządcom krakowskich nieruchomości. Tego dnia zorganizowaliśmy akcję zamalowywania szpecących bazgrołów.

This slideshow requires JavaScript.


UWAGA: W razie nieprzychylności pogody przeniesiemy akcje na inny termin.

15 lipca br.
Godz. 14.00
al. Grottgera 1

grottgera 1

Pogromcy Bazgrołów-1

15 lipca o godz. 14.00 wspólne ze studentami Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia pokrylismy „milczeniem farby” mowę nienawiści. Władze uczelni w oficjalnym piśmie poinformowały nas o gotowości włączenia się do akcji, czego dadzą wyraz zapewniając materiały malarskie jak również fachowców w „przyklejeniu plastra na zranioną elewację” podczas środowego zamalowywania bohomazów. Za swoją obywatelską postawę wręczyliśmy Pani mgr inż. Bożeny Podobińskiej (Prodziekan Promocji Zdrowia, Krakowska Szkoła Promocji Zdrowia) pamiątkowy certyfikat.2015.07.15 KRAKOW AKCJA POGROMCOW BAZGROLOW ZAMALOWANIE SZPECACYCH GRAFFITI W KRAKOWIE NZ AKCJA POGROMCOW BAZGROLOW WALDEMAR DOMANSKI LIDER POGROMCOW BAZGROLOW FOT LUKASZ WIESZALA / FOKUSMEDIA / NEWSPIX.PL

20 lipca br.
Godz. 17.00
ogrodzenie w pobliżu DH WANDA
ul. Broniewskiego

płot przy DH Wanda płot przy DH Wanda2

20 lipca o godzinie 17.00 oczyścimy z bazgrołów nowohuckie ogrodzenie wstydu. We współpracy z Radą Dzielnicy XVI zamalujemy ok. 120 m umęczonego sprejami blaszanego ogrodzenia. Za pędzel chwyci także przedstawiciel Straży Miejskiej – Marcin Warszawski w cywilnym stroju malarskim.
Na apel Pogromców odpowiedzieli pracownicy Leroy Merlin Czyżyny, którzy tego dnia wesprą inicjatywę swoim udziałem i farbami, pędzlami oraz rękawicami ze swojego sklepu.
Ponieważ napis na ogrodzeniu ma charakter kibicowski, malujących będzie ochraniać Straż Miejska oraz Policja.
Obywatelu!
Ze względu na wielkość zamalowywanego napisu (120 kroków dorosłego mężczyzny!) poszukaj w swoim pawlaczu farb olejnych, przyjdź i pomóż Pogromcom Bazgrołów!
Oczywiście jeśli pogoda nie dopisze, zamalujemy bazgroły w innym terminie.

———————————————————————————————– 14.07.2015 —————-

UWAGA UWAGA!
Ruszyło głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015/2016!
Znacie nas! Jesteśmy skuteczni… i fajni.
Jeżeli dbacie o wizerunek Królewskiego Miasta Krakowa – głosujcie na projekt Pogromców Bazgrołów – NR 23

https://budzet.dialoguj.pl/projects/699-pogromcy-bazgrolow

———————————————————————————————– 22.06.2015 —————-

PIKNIK SĄSIEDZKI POGROMCÓW BAZGROŁÓW

plakat piknik 20 czerwca-1

20 czerwca 2015
ul. Stachiewicza 33
Szkoła Podstawowa
im. Leopolda Węgrzynowicza
nr 113 w Krakowie

This slideshow requires JavaScript.

Pogromcy Bazgrołów zapraszają na PIKNIK SĄSIEDZKI

Spotykamy się o godz. 9.00 na boisku szkoły podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza nr 113 w Krakowie

Czekają na Was stroje malarskie, farby oraz wałki.

Przyjdź i stwórz z nami mural. Fachową pomoc zapewnią studenci Uniwersytetu Pedagogicznego (Wydział Sztuki) pod czujnym okiem prof. Piotra Jargusza oraz dra Jacka Pasiecznego.

Przygotowaliśmy dla Was poczęstunek. Będzie grill, kiełbaski, łakocie, woda mineralna, muzyka oraz dobra zabawa.

więcej: www.PogromcyBazgrolow.com

KONTAKT: Waldemar Domański – 505 130 120

———————————————————————————————– 17.06.2015 —————-

12.06.2015 na Prądniku Białym ekipa Dzień Dobry TVN, oraz Pogromcy Bazgrołów zamalowali wulgarne napisy na bloku przy ul Rusznikarskiej. Za pędzle chwycili Andrzej Sołtysik i Filip Chajzer, którzy z zaangażowaniem wspierali ekipę Pogromców Annę Dunajską i Waldemara Domańskiego.

———————————————————————————————– 12.06.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów na Dniach Otwartych Magistratu

This slideshow requires JavaScript.

Pogromcy Bazgrołów podczas Dni Otwartych
Urzędu Miasta Krakowa

4Dodatkową atrakcją Dni Otwartych krakowskiego Magistratu będzie stanowisko Pogromców Bazgrołów, którzy odpowiedzą na pytania związane z realizacją Budżetu Obywatelskiego 2014/2015.

Celem projektu jest likwidacja mowy nienawiści, bazgrołów i wulgaryzmów, które pojawiają się na murach Krakowa. Z początkiem czerwca rozpoczynają się prace renowacyjne na budynkach należących do miasta. Przy tej okazji Pogromcy Bazgrołów zaplanowali Pikniki Sąsiedzkie mające na celu wytworzenie więzi wśród lokalnych społeczności oraz zaproszenie mieszkańców do wspólnego dbania o przestrzeń publiczną. Wydarzenia będą połączone z kampanią promującą dobre postawy obywatelskie i ośmieszającą działalność miejscowych wandali.

Pogromcy Bazgrołów zyskali już wsparcie czterech krakowskich Dzielnic.

Początek ich działalności to os. Kliny (Dzielnica X), gdzie w 2014 roku grupa sąsiadów pod przewodnictwem Waldemara Domańskiego postanowiła zlikwidować bohomazy, które oszpecały pawilon handlowym. W niedługim czasie do tej obywatelskiej inicjatywy przyłączyli się także mieszkańcy i radni Krakowa, a po ostatnich wyborach samorządowych w Dzielnicy V i IV powstały specjalne komisje ds. walki z bazgrołami. W sposób naturalny w gronie Pogromców Bazgrołów znalazła się dzielnica VIII, która od wielu lat organizuje konkursy na murale. Dużym zaangażowaniem w ostatnim czasie wykazali się także radni Dzielnicy I.

Serdecznie zapraszamy do stanowiska Pogromców Bazgrołów 7 czerwca, do Sali im. J. Dietla UMK (pl. Wszystkich Świętych 3-4) w godzinach 10.00-13.00.

Pierwsze 40 osób, które zapozuje do zdjęcia z wałkiem malarskim i ubierze koszulkę Pogromców Bazgrołów z limitowanej edycji, będzie mogło wziąć T-shirt na pamiątkę.

———————————————————————————————– 28.05.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów inspirują Gdańsk do działania!

Pogromcy Bazgrolow Gdansk

———————————————————————————————– 2.06.2015 —————-

26.05.15 na spotkaniu Pogromców Bazgrołów w Dzielnicy IV został wręczony certyfikat, który zaświadcza, że Artur Kasicki, Komendant III Komisariatu Policji w Krakowie jest Pogromcą Bazgrołów. Dla przypomnienia Komendant 17 maja około godziny 21.00 zatrzymał na gorącym uczynku dwóch 19-letnich pseudografficiarzy. Młodzi mężczyźni trafili do policyjnego aresztu i odpowiedzą za nielegalne bazgrolenie. Brawo! Kraków potrzebuje więcej takich policjantów.

więcej…

Poniżej przedstawiamy relację Pana Artura:

„W dniu 17 maja około godz. 21.00 wracałem z treningu, swoim prywatnym samochodem. Przejeżdżając obok przystanku MPK przy os. Teatralnym zauważyłem dwóch młodych mężczyzn, którzy bazgrali po szybach wiaty przystankowej. Zatrzymałem samochód około 50 metrów dalej. W pewnym momencie obaj mężczyźni na rowerach przejechali na przeciwległą stronę ulicy pod punkt handlowy, gdzie rozpoczęli zamalowywanie szyby i lady kiosku, następnie szybko przejechali przez ul. Mościckiego.
Wsiadłem z powrotem do samochodu i udałem się za nimi. Sprawcy dojechali do przystanku MPK przy os. Sportowym, gdzie również wymalowali szyby wiaty przystankowej, po czym pojechali dalej al. Róż.
Na os. Słonecznym zaparkowałem samochód (wcześniej wyprzedzając sprawców ) i wyszedłem naprzeciwko wandalom. W tym właśnie momencie znajdowali oni się przy jednym z bloków mieszkalnych i na metalowych drzwiach malowali swoje bazgroły. Podszedłem do najbliższego mężczyzny, okazałem legitymację służbową i przedstawiłem się. Mężczyzna zaczął stawiać opór, więc szybko go obezwładniłem, kładąc na ziemię, stosując jednocześnie blok kolankowy.
Zwróciłem się do drugiego, aby wykonywał moje polecenia – mężczyzna ten początkowo stosował się do poleceń, po czym zaczął je negować, stając się agresywny. Aby go obezwładnić zastosowałem dźwignię na rękę. Z kieszeni kurtki wyciągnąłem telefon i wykonałem połączenie na nr tel. 997, prosząc o szybki przyjazd policjantów we wskazane miejsce. Po kilku minutach podjechał radiowóz. Po dalszych czynnościach okazało się, że jeden z mężczyzn posiadał środki odurzające, natomiast drugi poruszał się rowerem skradzionym w Płocku. Zatrzymani mężczyźni w wieku 19 lat to mieszkańcy Nowej Huty. Osoby te niewątpliwie odpowiedzą karnie za zniszczenie mienia, jak również za posiadanie środków odurzających i kradzionego roweru.
Ps. Nadmieniam iż w roku 2014 został również w czasie wolnym zatrzymany przez mnie sprawca ugodzenia nożem na os. Dąbie w Krakowie.”

10984289_394053800785656_6684109793483589555_n

fot_Mariusz_Bembenek_DSC_5917_1

———————————————————————————————– 27.05.2015 —————-

PIKNIK SĄSIEDZKI
10 maja 2015

62.Pogromcy Bazgrolow_piknik_10_maja_2015

81.Pogromcy Bazgrolow_piknik_10_maja_2015

82.Pogromcy Bazgrolow_piknik_10_maja_2015

Pogromcy Bazgrołów dziękują wszystkim uczestnikom za pomoc i wyjątkową atmosferę!

A firmie T-MONT oraz Leroy Merlin za farby i fachowe rady…
oraz wyrozumiałość dla bazgrzącego Waldemara Domańskiego!

This slideshow requires JavaScript.

10 maja magiczny krakow

———————————————————————————————– 11.05.2015 —————-

Waldemar Domański na antenie Radia Kraków zaprasza na Piknik Sąsiedzki.
Przypominamy: 10 maja, 10.00, al.Słowackiego 13. Będziemy zamalowywać szpetne bazgroły!

———————————————————————————————– 08.05.2015 —————-

SKANDAL!!!!

Pamiętacie kolorowe murale wykonane 25 kwietnia br. przez mieszkańców Prądnika Białego i Pogromców Bazgrołów na elewacjach altan śmietnikowych i kiosków przy ul. Mackiewicza?

Było pięknie.

grupa

Teraz jest tak.

6 maja, w nocy obszczymurki zaatakowały murale i okoliczne bloki, pozostawiając wulgarne napisy, swastyki, obsceniczne rysunki i mowę nienawiści. Skandal!!!

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Prądnik Biały Wschód, Maciej Udziela postanowił na koszt Spółdzielni zamalować szpetne bohomazy. Gratulujemy postawy obywatelskiej. Zachęcamy innych Zarządców budynków w Krakowie do podobnej aktywności.
Przy okazji dziękujemy Prezesowi za aktywność i zdecydowaną postawę w walce z bazgrołami. Mury tego osiedla są atakowane sprayami, ale władze spółdzielni systematycznie usuwają bohomazy. Wierzymy, że takie działanie w końcu wykończy finansowo wandali ze sprayami.

APEL POGROMCÓW BAZGROŁÓW!
Mieszkańcy Krakowa, Jeżeli znacie personalia osób, które dokonały tego ohydnego czynu i zniszczyły dzieło pracy grupy kilkudziesięciu mieszkańców, nie bądźcie obojętni – zgłoście tych wandali Policji!!
Każdy kto zadzwoni
na Policję (nr tel 997),  może anonimowo przekazać informacje o obszczymurku, a funkcjonariusze te dane zweryfikują i wyciągną konsekwencje wobec terrorystów ze sprayami.

GW 80515 PB

———————————————————————————————– 06.05.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów zapraszają na PIKNIK SĄSIEDZKI

PIKNIK SĄSIEDZKI
10 maja 2015
al. Juliusza Słowackiego
13a oraz 13b
godz. 10.00


plakat piknik 10 maja-1

Spotykamy się o godz. 10.00 pod blokiem
na al. Juliusza Słowackiego 13a oraz 13b

Czekają na Was stroje malarskie, farby oraz wałki.
Przyjdź i zamaluj z nami bazgroły i wulgarne napisy. Przygotowaliśmy dla Was poczęstunek. Będzie grill, kiełbaski, woda mineralna, muzyka i dobra zabawa.

Pokrywamy milczeniem farby mowę nienawiści i inne bazgroły dzięki wsparciu firmy T-MONT, która przekazała nam potrzebne farby.

logo

mk 080515

———————————————————————————————– 05.05.2015 —————-

Waldemar Domański: Milczenie owiec
w LOVEKRAKOW.pl

love krakow pg

———————————————————————————————– 27.04.2015 —————-

PIKNIK SĄSIEDZKI

W sobotę 25 kwietnia pod blokiem na ulicy Mackiewicza 23 odbył się Piknik Sąsiedzki, podczas którego tworzono murale Pogromców Bazgrołów. Na uczestników czekały stroje malarskie, farby oraz wałki. Fachową pomoc zapewnili studenci Uniwersytetu Pedagogicznego (Wydział Sztuki) pod czujnym okiem profesora Piotra Jargusza oraz dr. Jacka Pasiecznego. Dla uczestników przygotowano również poczęstunek. Był grill, kiełbaski, woda mineralna, muzyka oraz dobra zabawa.

 [

grupa2

 piknik sasiedzki 2015 wyborcza piknik sasiedzki 2015 nasz pradnik piknik sasiedzki 2015 love krakow
 piknik sasiedzki 2015naszemiasto

This slideshow requires JavaScript.

———————————————————————————————– 27.04.2015 —————-

Nowy zespół zadaniowy do spraw ograniczenia bazgrołów już powołany!

 

Przywrócenie porządku na Alejach Trzech Wieszczów, synchronizacja działań jednostek miejskich oraz skuteczna integracja mieszkańców to najważniejsze założenia kolejnej ofensywy w walce z bazgrołami, które po dzisiejszym posiedzeniu Zespołu Zadaniowego ds. ograniczenia bazgrołów w Krakowie zapowiedział jego przewodniczący – Waldemar Domański.

 Podczas posiedzenia Zespołu, Pogromcy Bazgrołów zaproponowali wiele pomysłów na skuteczną walkę z nielegalnym graffiti. – Przede wszystkim chcemy wyjść poza ramy urzędnicze i aktywnie włączyć społeczeństwo we wszystkie nasze działania. W końcu wszyscy jesteśmy częścią Krakowa i tylko w grupie odniesiemy prawdziwy sukces – tłumaczył Waldemar Domański.

 Aby tego dokonać, Pogromy Bazgrołów zaplanowali liczne pikniki sąsiedzkie, konkursy, akcje zbierania farb, zajęcia w szkołach, oraz warsztaty wsparte kampanią informacyjną w mediach. Zapowiadają także nawiązanie współpracy z krakowską kurią, a za jej sprawą z parafiami krakowskimi w związku ze Światowymi Dniami Młodzież, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku.

 Do najważniejszych bieżących zadań Zespołu należy m.in. przywrócenie schludnego wyglądu Alei Trzech Wieszczów. – Musimy zadbać o tę kluczową krakowską trasę. Z okien samochodów nie widzimy, jak bardzo jest oszpecona bazgrołami, jednak gdy pójdzie się tam na spacer, obraźliwe graffiti razi na każdym kroku – opowiadał Waldemar Domański.

Kolejnym priorytetem Zespołu jest usprawnienie współpracy miejskich jednostek. – Ustalenie, kto za co odpowiada, nie tylko przyspiesza działania i poprawia skuteczność, ale gwarantuje również, że nasze akcje odbiją się szerszym echem w Krakowie – argumentował przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. ograniczenia bazgrołów w Krakowie. Jednocześnie podkreślał, że chęć zaangażowania się w inicjatywę wyrazili już m.in. cykliści oraz seniorzy. – To dowód, że w naszą akcję może zaangażować się każdy. Pracy jest bardzo dużo. Poza zamalowywaniem bohomazów, planujemy również organizację patroli obywatelskich. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewniał Waldemar Domański.

Jak zapowiedział przewodniczący Zespołu, Pogromcy Bazgrołów planują również utworzenie bazy artystów, którzy tworzą graffiti. – Chcemy doprowadzić do nawiązania kontaktu między mieszkańcami, którzy chcieliby ozdobić swoje domy muralami z osobami, które tworzą tego rodzaju sztukę. Musimy wyraźnie rozróżnić graffiti, które jest sztuką, od nienawistnych napisów, które obniżają bezpieczeństwo mieszkańców – wyjaśniał Waldemar Domański.

Przypomnijmy, Zespół Zadaniowy ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti został utworzony w 2012 roku przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W skład Zespołu wchodzą nie tylko przedstawiciele urzędu miasta, miejskich spółek oraz jednostek, ale także m.in. reprezentanci policji oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

pg wyborcza 23 15  pg Magiczny Krakow 23 15  pg tvp 23 15
 DZIENNIK POLSKI 230415  pg krakowska 23 15

 

 

———————————————————————————————– 22.04.2015 —————-

Piknik Sasiedzki kwiecień 2015 plakat-1Pogromcy Bazgrołów w koalicji z Radą Dzielnicy IV oraz Spółdzielnią Mieszkaniową Prądnik Biały Wschód zapraszają na PIKNIK SĄSIEDZKI. Będziemy tworzyć murale Pogromców Bazgrołów.

Spotykamy się 25 kwietnia o godzinie 10.00 pod blokiem na ulicy Mackiewicza 23. Na uczestników czekają stroje malarskie, farby oraz wałki. Fachową pomoc zapewnią studenci Uniwersytetu Pedagogicznego (Wydział Sztuki) pod czujnym okiem profesora Piotra Jargusza oraz dr. Jacka Pasiecznego. Dla uczestników przygotowaliśmy poczęstunek. Będzie grill, kiełbaski, woda mineralna, muzyka oraz dobra zabawa.

Piknik Sąsiedzki przy ulicy Mackiewicza 23 będzie początkiem serii podobnych imprez w całym Krakowie.

Zamierzamy dzięki podobnym inicjatywom integrować lokalne społeczności, zapraszając mieszkańców do wyjścia na zewnątrz, celem wytworzenia koniecznych i niezbędnych więzi.

Nasze społeczeństwo silnie się atomizuje. Wielu mieszkańców jest zamkniętych w swoich czterech ścianach, tymczasem należy pamiętać ze wśród nas jest mnóstwo miłych ludzi, którzy powinni się ze sobą poznać.

Naszym celem jest ograniczenie groźnego i szkodliwego zjawiska dewastowania krakowskich ulic. Zrób my wszystko co jest w naszej mocy, aby z krakowskich ścian zniknęły bohomazy i bazgroły. Pogromcy Bazgrołów stwarzają okazję do tego, by atmosferze zabawy wspólnej pracy przy tworzeniu murali lub zamalowywaniu bazgrołów nastąpiła integracja mieszkańców bloku lub klatki. Pogromcy Bazgrołów tym samym namawiają Krakowian do wzięcia współodpowiedzialności za najbliższe otoczenie. Zróbmy wszystko, co jest w naszej mocy, aby z krakowskich ścian zniknęły swastyki, gwiazdy Dawida, bluzgi oraz inne bazgroły. Pokryjmy „milczeniem farby” mowę nienawiści. Wspólnie zadbajmy o naszą najbliższą okolicę. Zgłaszajmy akty wandalizmu. Domagajmy się szybkiego usunięcia wszelkich bazgrołów, które pokrywają nasze Miasto.

Przy okazji przypominamy, że w środę 22.04.2015 r. o godzinie 9.00 w siedzibie Krakowskiej Straży Miejskiej przy ulicy dobrego Pasterza 116, odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu zadaniowego do spraw ograniczenia bazgrołów w Krakowie.

Po spotkaniu zespołu serdecznie zapraszamy na briefing prasowy, który odbędzie się o godzinie 11.00.

POGROMCY BAZGROŁÓW POSZUKAJĄ WOLONTARIUSZY

Pogromcy Bazgrołów zapraszają wszystkich wolontariuszy do współpracy podczas zamalowywania szpetnych napisów i innych bazgrołów.

POGROMCY BAZGROŁÓW TWORZĄ WIELKĄ BAZĘ ŚCIAN

Poszukujemy także artystów projektujących murale. Na stronie www umieścimy fotografie ścian do zamalowywania. Proponujemy mariaż tych, którzy chcą mieć piękne ściany z tymi którzy potrafią tego dokonać.

Prosimy artystów o przesyłanie na adres PogromcyBazgrolow@gmail.com portfolio swoich prac. Dzięki temu właściciele krakowskich elewacji zainteresowani muralami będą mogli się z Wami skontaktować.

Zachęcamy także właścicieli spółdzielni i prywatnych administratorów obiektów, do przesyłania fotografii ścian, na których można w przyszłości wykonać mural.

Deklaracja nie jest równoznaczna ze zobowiązaniem do zamalowania elewacji. Zachęcamy do przekazania nam informacji o tym, że dana ściana jest notorycznie niszczona przez miejscowych obszczymurków lub przeciwnie – jest idealnym miejscem dla muralu związanego np. z patronem ulicy, miejscowym bohaterem lub dla rysunku zawierającego artystyczny element ozdobny.

Każde tego rodzaju zgłoszenie będzie konsultowane z właścicielem elewacji, który będzie miał również prawo do wyboru odpowiedniego projektu muralu.

———————————————————————————————– 21.04.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów w Radiu Zet Gold

———————————————————————————————– 20.04.2015 —————-

Brawo Straż Miejska!!! Łapać obszczymurka!!!

Pościg za grafficiarzami w Podgórzu. Wpadli dzięki kamerom.

11011702_922615257758510_6756391528855944958_n
Zamaskowani wandale pod osłoną nocy chcieli zdewastować budynek szkoły przy ulicy Podedworze. Grupę osób w kominiarkach, które rozpoczęły malowanie elewacji budynku, zauważył operator miejskiego monitoringu z podgórskiego oddziału Straży Miejskiej. Na miejsce natychmiast wysłano patrole oraz powiadomiono policję. Na widok podjeżdżających pod szkołę radiowozów sprawcy zaczęli uciekać. W wyniku pościgu przez osiedle udało się ująć jednego z wandali. Drugi, z podejrzanych został obezwładniony po tym, jak wrócił się na miejsce zdarzenia po swojego kompana i zaczął grozić strażnikom miejskim. Obaj mężczyźni zostali przekazani policji.

———————————————————————————————– 20.04.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów w Radiu Kraków opowiadają
o Alejach Trzech Wieszczów!

Kilkanaście dni temu zwróciliśmy się pisemnie do administratorów posesji przy alejach Słowackiego 22 z propozycją zamalowania szpetnych napisów.
Odpowiedziała garstka zarządców… tymczasem mamy kasę i chcemy im pomóc. Będziemy Was informować, co dalej będzie z tymi elewacjami.

Nadsyłanie na nasz adres zdjęcia z opisem i adresami takich kamienic: pogromcybazgrolow@gmail.com

Radio Kraków

———————————————————————————————– 10.04.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów informują:

Nasze działania na rzecz ograniczenia zjawiska niszczenia miast bazgrołami i mową nienawiści zostały zauważone i docenione przez Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii “Otwarta Rzeczpospolita”. Stowarzyszenie zamieściło informację o Pogromcach Bazgrołów na swojej stronie internetowej jako przykład dobrych praktyk.

Bardzo dziękujemy.

 Bez tytułu

———————————————————————————————– 10.04.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów informują, że 23 marca br. zaprosiliśmy do współpracy małopolskich polityków.

Zaproszenie Pogromców Bazgrołów-1

LISTA MAŁOPOLSKICH POLITYKÓW, DO KTÓRYCH WYSŁALIŚMY PROPOZYCJĘ WSPÓŁPRACY:

Email-Reply-icon

———————————————————————————————– 23.03.2015 —————-

Konferencja prasowa Waldemara Domańskiego, nowego przewodniczącego Zespołu Zadaniowego ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

PRASA:

Przewodniczacy 230315 MagicznyKrakow Przewodniczacy 230315 nasze miasto Przewodniczacy 230315 wyborczaPrzewodniczacy 230315 tvp
 Przewodniczacy 230315 onet

———————————————————————————————– 23.03.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów informują:


Na elewacji kamienicy przy ul. Lenartowicza 14 w Krakowie pojawiły się tabliczki informujące, że ściana jest zabezpieczona powłoką antygraffiti i pilnie strzeżona przez profesjonalną firmę KAMPET, która szybko i tanio usunie wszelakie bazgroły. Umieszczanie tego typu tabliczek jest poza fachowym remontem i powłoką antygraffiti, elementem ochrony budynku przed sprejami. Obszczymurek nam nie groźny! Elewacja budynku, w którym znajdują się przychodnie oraz poradnie zdrowia i Wydział UJ, jest po gruntownym remoncie i pozostaje pod opieką Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie i Konserwatora Zabytków. Cieszy nas zaangażowanie Miasta w ochronę krakowskich kamienic.

10839731_10203946756011823_1325834263_o

photo.php

———————————————————————————————– 17.03.2015 —————-

pb 12 03 15 gazeta wyborcza

pb 12 03 15 love krakow

———————————————————————————————– 12.03.2015 —————-

PB DP 240215

———————————————————————————————– 24.02.2015 —————-

Pogromcy Bazgrolow 19 02 15

 ———————————————————————————————– 19.02.2015 —————-

 pb 170215

 ———————————————————————————————– 13.02.2015 —————-

 Pogromcy Bazgrołów na antenie Super Stacji

 ———————————————————————————————– 03.02.2015 —————-

 Pogromcy Bazgrołów informują


W grudniowym wydaniu ogólnopolskiego miesięcznika “Wspólnota Mieszkaniowa” ukazał się materiał o Pogromcach Bazgrołów.

Artykuł przedstawia ideę Pogromców Bazgrołów, zawiera informację o akcjach powszechnej zbiórki farb, przeprowadzonych piknikach sąsiedzkich połączonych z zamalowywaniem bazgrołów oraz muralu, który powstał na elewacji miejskiej przychodni zdrowia przy ul. Pachońskiego 12, przy udziale Pogromców Bazgrołów, Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały, artystów z Uniwersytetu Pedagogicznego i mieszkańców Dzielnicy.

Bardzo dziękujemy Panu Redaktorowi miesięcznika “Wspólnota Mieszkaniowa”, Zdzisławowi Majewskiemu, za poparcie projektu Pogromców Bazgrołów.

WM12-2014 str 52-53-1

 ———————————————————————————————– 30.01.2015 —————-

Nasz sojusznik, sympatyczna Pani J. wykazała się wielkim zaangażowaniem i założyła specjalny profil na facebooku z galerią zdjęć krakowskich bazgrołów i mowy nienawiści.
Profil nazywa się “Pseudokibice brzydko rysują”:

Zachęcamy do odwiedzenia strony, polubienia jej oraz włączenia się do akcji zorganizowanej przez Pomysłodawczynię i Pogromców Bazgrołów, polegającej na zgłaszaniu Straży Miejskiej powstania nielegalnych napisów na krakowskich budynkach, garażach, murach.

Zgłoszenia można wysyłać pocztą elektroniczną na adres Straży Miejskiej:
graffiti@strazmiejska
lub pod numerem telefonu: 986

Na stronie internetowej Straży Miejskiej znajduje się specjalny poradnik dla zgłaszających.

http://www.strazmiejska.krakow.pl/smmk/pl/czysty-krakow.html

Zgłaszajcie przypadki wandalizmu Policji: numer telefonu: 997

Warto do zgłoszenia dodać fotki.

Apelujcie do zarządców budynków (spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, szkół) o pilne zadbanie o elewacje i usunięcie z nich mowy nienawiści i wulgaryzmów.

Powiedźmy głośne NIE wandalom i obszczymurkom. Niech sobie malują na kartce, koszulce, zrobią tatuaż.
Nie bądźmy obojętni na akty niszczenia Miasta. Przywróćmy estetyczny wygląd naszym ulicom i osiedlom.

DO DZIEŁA!!!

Panią J., założycielkę profilu “Pseudokibice brzydko rysują” przyjmujemy do grona Pogromców Bazgrołów. Bijemy Pani brawo i dziękujemy za udział w akcji ratowania Krakowa przed dewastacją bazgrołami!!!

 ———————————————————————————————– 26.01.2015 —————-

Pogromców Bazgrołów w mediach

———————————————————————————————– 22.01.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów w Gazecie Wyborczej

W Gazecie Wyborczej (21.1.2015) opublikowano wywiad z Pogromcami Bazgrołów. Mówiliśmy o przygotowaniach do realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego Pogromców Bazgrołów, planach dotyczących ochrony Krakowa przed bazgrołami na rok 2015, polityce Miasta wobec zjawiska dewastacji wspólnej przestrzeni publicznej.

gw

———————————————————————————————– 21.01.2015 —————-

Historia poszukiwania i odnalezienia Pani Moniki…

Gazeta Wyborcza opisała przygodę Pani Moniki, która zgłosiła akty wandalizmu Straży Miejskiej. Pani Monika powiedziała strażnikowi, że antysemickie napisy na jej osiedlu ją denerwują, bo jest Żydówką. Na co dyżurny odpowiedział, że jak ona jest Żydówką, to on jest muzułmaninem… Bez względu na niefortunną rozmowę ze strażnikiem, Pani Monice należą się wyrazy uznania.

więcej w Gazecie Wyborczej…

wyborcza

love

Pogromcy Bazgrołów odnaleźli Panią Monikę na Rynku Głównym w Krakowie na rogu ulicy Sławkowskiej 20 stycznia 2015.  Kupiliśmy kwiaty i podziękowaliśmy w imieniu społeczeństwa za niezłomną postawę.

Pismo rzecznika Straży Miejskiej Marka Anioła wyjaśniające sprawę Pani Moniki:

W czwartek 15 stycznia br. dyżurny Straży Miejskiej odebrał zgłoszenie od mieszkanki Olszy pani Moniki, które dotyczyło antysemickich napisów przy ulicy Wileńskiej.

Dyżurny przyjął zgłoszenie i wysłał na miejsce patrol (informację taką przekazał pani Monice). Strażnicy sporządzili dokumentację fotograficzną i notatkę, po czym pojawili się u zarządców budynków. Ci obiecali, że w najbliższych dniach napisy zostaną usunięte.
W trakcie rozmowy dyżurny dyskutował z panią Moniką na temat znaczenia wymalowanych na blokach symboli – Gwiazdy Dawida oraz swastyki. Odmiennie interpretowali ich znaczenie.

Komendant Adam Młot wydał polecenie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. Po jego zakończeniu komendant podejmie stosowne decyzje. Jednak nie pozostawia w tej sprawie żadnych wątpliwości. – Dyżurny ma przyjąć zgłoszenie i przekazać je do realizacji, a nie komentować i dyskutować z mieszkańcem – mówi jednoznacznie Adam Młot.

Odpowiedź Pogromców Bazgrołów

Informujemy że Adam Młot jest gorliwym sprzymierzeńcem naszej “pogromcowej” społeczności. Kilka miesięcy temu ofiarował na cele akcji Pogromców Bazgrołów 100 litrów emulsji do zamalowywania miejskich bohomazów.
Wydał na to PRYWATNE PIENIĄDZE.
Być może nie do wszystkich pracowników Straży ta informacja dotarła…
Teraz każdy będzie wiedział, że likwidacja mowy nienawiści jest traktowana przez Komendanta bardzo poważnie.

———————————————————————————————– 13.01.2015 —————-

Pogromcy Bazgrołów z dumą ogłaszają:

W ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się z Panem Józefem Lassotą, Posłem na Sejm RP.
Pan Poseł wyraził pełne poparcie dla idei ograniczenia zjawiska mowy nienawiści i niszczenia polskich miast bazgrołami. Zadeklarował też podjęcie prac, których celem jest skierowanie do polskiego Parlamentu projektu proponowanych przez nas zmian przepisów w zakresie ścigania i karania sprawców miejskiego wandalizmu.

Pan Poseł Józef Lassota został właśnie Pogromcą Bazgrołów. Bardzo się cieszymy.


I Wy przyłączcie się do inicjatywy Pogromców Bazgrołów!!!

———————————————————————————————– 13.01.2015 —————-

Pogromcy Bazgrałów mają zaszczyt przedstawić porozumienie
w sprawie współpracy zawarte pomiędzy
Stowarzyszeniem Zarządców i Administratorów Nieruchomości,
a Pogromcami Bazgrołów.

SKMBT_22314121710350-1

———————————————————————————————– 11.01.2015 ——————

DP Pogromcy Bazgrolow 7 01 14

———————————————————————————————– 07.01.2015 ——————