AKTUALNOŚCI 2017

Pogromcy Bazgrołów z Zielonej Góry

We wrześniu 2016 roku krakowscy Pogromcy Bazgrołów gościli w Zielonej Górze.

Było to bardzo budujące spotkanie, na którym przedstawiliśmy jak Kraków walczy z problemem bazgrołów i mowy nienawiści w mieście.  Wzorce te chcemy przenieść do Zielonej Góry.

Jako inicjator tego spotkania Paweł Wysocki pozwolił sobie być uzurpatorem, samozwańczym pogromcą bazgrołów w Zielonej Górze, który zbudował zespół, oraz plan walki z tym zjawiskiem.

Zapraszam również do polubienia fanpega, na którym Pogromcy z Zielonej Góry będą o wszystkim informować.

https://www.facebook.com/StopBazgrolom/

 

This slideshow requires JavaScript.

 


plakat WYBICKI 20maja-1„Mazurek Dąbrowskiego” na ulicy Wybickiego

20.05.2017 przy ul. Wybickiego (48,50) planowany jest piknik Pogromców Bazgrołów połączony z wykonaniem muralu pt. Mazurek Dąbrowskiego i ewentualnie potańcówką z polskimi przebojami.

W tym roku mija 90 lat od momentu kiedy ten utwór stał się hymnem polskim. 220 lat temu  pierwsze zwrotki Pieśni Legionów Polskich we Włoszech zostały odczytane na bankiecie zorganizowanym na cześć Henryka Dąbrowskiego we włoskiej miejscowości Reggio. Do biesiadników dotarła informacja, że Napoleon planuje utworzenie polskiej dywizji na wypadek wojny z Austrią. W ten gorący lipcowy wieczór Cafe dil Lutherani wypełnił śpiew uradowanych legionistów, uczących się napisanych naprędce przez Józefa Wybickiego zwrotek nowej piosenki:

Jeszcze Polska nie umarła kiedy my żyjemy,
co nam obca moc wydarła szablą odbierzemy
“.

 270 lat temu w Będominie urodził się Józef Wybicki.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione rocznice, malowanie muralu na ulicy Wybickiego jest początkiem kampanii promującą hasło – „Kochasz swój kraj to po nim nie bazgraj!!!”.

W 2018 roku będziemy obchodzić 100 lecie odzyskania niepodległości.

M.in. z tej okazji Pogromcy Bazgrołów proponują podarować prezent ojczyźnie na jej urodziny”. Od września br. we współpracy z Telewizją Kraków będzie realizowany cykliczny program pt. „Kochasz swój kraj to po nim nie bazgraj!!!”.

Celem tego programu będzie przybliżenie sylwetek wybitnych Polaków, którzy działając na różnych polach np. kultury, sztuki, jako żołnierze, powstańcy przyczynili do odzyskania wolności.

Pogromcy Bazgrołów zamierzają sprawdzać stan budynków przy ulicach, którym patronują wybitni rodacy.

Chcemy również zwrócić uwagę na nazwy ulic, które upamiętniają wielkie bitwy np. ul. Czerwonych Maków (spod Monte Cassino). Mamy nadzieje, że owa kwerenda krakowskich tynków zachęci administratorów budynków, zarządców i właścicieli, do szczególnego dbania o estetykę miasta.

Liczymy również, że ci którzy bazgrając bezczeszczą naszych bohaterów narodowych zaprzestaną swojej działalności.

Mamy nadzieję, że do projektu przyłącza się lokalne media, portale społecznościowe, by wspólnie promować hasło „Kochasz swój kraj to po nim nie bazgraj” jak również Kraków jako miasto wolne od bazgrołów. Być może dzięki temu Kraków będzie pierwszym miastem wolnym od bazgrołów

To wspólne działanie będzie owym prezentem obywateli na urodziny naszej ojczyzny.

Zwrócimy się do władz państwowych ponawiając nasza prośbę o wsparcie działań obywateli, którzy domagają się korekty polskiego prawa umożliwiającego skuteczna walkę z aktami wandalizmu.

Nie ma żadnego uzasadnienia, aby tolerować działalność wandali, którzy obniżają wartość rzeczpospolitej państwa.

Gmina Kraków i mieszkańcy grodu kraka co roku wydają 6 milionów złotych na oczyszczanie budynków, taboru komunikacji miejskiej, przystanków oraz zabytków.

Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały i Pogromcy Bazgrołów zapraszają mieszkańców na piknik sąsiedzki, który odbędzie się w dniu 20 maja 2017 r. (sobota) przy ul. Wybickiego 48 w Krakowie.

Podczas pikniku, przy dźwiękach muzyki zamalujemy szpecące budynek bazgroły i wspólnie wykonamy mural patriotyczny pt. Mazurek Dąbrowskiego, dla uczczenia autora polskiego hymnu, patrona ulicy. Piknik prowadzimy pod hasłem „Kochasz swój kraj …. to po nim nie bazgraj”, a mural ma być alternatywą dla bohomazów, mowy nienawiści i wulgaryzmów na murach.

W godzinach 12:00-15:00 odbędą się warsztaty malarstwa patriotycznego dla dzieci i młodzieży, od godz. 17:00 zapraszamy do pracy na elewacji, na poczęstunek i potańcówkę.

Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały i Pogromcy Bazgrołów, grupa krakowskich społeczników, już od 4 lat współpracują na rzecz schludnych elewacji, zapraszając mieszkańców do włączenia się do akcji.

Za projekt artystyczny muralu odpowiada dr. Jacek Pasieczny (http://wydzialsztuki.up.krakow.pl/?page_id=3834) z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Farby na ten cel Pogromcy Bazgrołów otrzymali od Jarosława Gołuszki, inicjatora Kliniki Budowlanej (http://klinikabudowlana.com/o-nas/), która kompleksowo wykonuje przeglądy budowlane oraz otacza opieką, diagnozuje i rozwiązuje problemy występujące na krakowskich budynkach.

Nad przebiegiem prac będzie czuwał Piotr Markiewicz z firmy Kampet, która zajmie się przygotowaniem muru pod przyszły mural. Pracownicy MPO pomogą nam w pieczeniu kiełbasek, rozkładaniu namiotów i sprzątaniu terenu.

Obraz 004Obraz 010Obraz 016projekt Wybickiprojekt Wybicki1